Baltalık vasıflı kestane ormanlarında aralamanın büyümeye etkisi: Beş yıllık sonuçlar
The effect of thinning on the growth in coppice chestnut forests: Five-year results
  1. Tez No: 921046
  2. Yazar: ERHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL ÖZBAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Anadolu kestanesi (Castanea sativa Mill) orman ekolojisine katkı sağlayan, geniş kullanım alanı olan, görselliğiyle ön plana çıkan, ülkemizde koru ve baltalık olarak işletilen, saf veya karışık meşcere kuran önemli bir türdür. Kullanım çeşitliliği ve orman ekolojisine katkısından dolayı bu sahaları verimli hale getirebilmek için silvikültürel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Aralama meşcere sıklığını ve ona bağlı olarak ağaçlar arasındaki rekabeti azaltmak için yapılan bir orman bakımıdır. Bu çalışmanın amacı kestane baltalıklarında (sürgün kökenli kestane meşcerelerinde) göğüs yüzeyinin (GY) %0 (kontrol), %18 (mutedil), %34 (şiddetli) ve %49 (çok şiddetli) oranlarında aralamayla uzaklaştırılmasının gövde ayrılması, göğüs çapı, meşcere hacmi, göğüs yüzeyi ve toprak üstü biyokütleye (TÜB) etkilerinin beş yıllık sonuçlarını değerlendirmektir. Araştırma sonuçlarına göre, meşcere bazında beş yıllık çap artımı en yüksek çok şiddetli işlem parselinde elde edilmiştir. Mutedil ve şiddetli aralama işlemlerinde çap artımları birbirine benzer ve çok şiddetli işleminden düşüktü. Ağaçların başlangıç çap sınıfı ve aralama şiddeti arttıkça çap artımı hızlanmıştır. GY artımı çok şiddetli işlem parselinde en yüksek iken, hacim artımı ve TÜB artımı ise tüm sahalarda benzerdi. Ancak nispi GY, hacim ve TÜB artışları aralama şiddeti arttıkça yükselmiştir. Beş yıllık toplam gövde ayrılması ise kontrol, mutedil, şiddetli ve çok şiddetli aralama işlemlerinde sırasıyla %17.4, %14.5, %5.4 ve %0.5 olarak belirlenmiştir. Beş yıllık sonuçlara göre, çok şiddetli işlem parsellerinde aralama müdahalelerinin olumlu etkisinin devam ettiği ancak mutedil ve şiddetli işlem parsellerinde aralamanın büyümeye olumlu etkisinin azaldığı için bu sahalarda aralama müdahalelerinin tekrardan yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Anatolian chestnut (Castanea sativa Mill) is an important species that contributes to forest ecology, has a wide area of use, stands out with its visuality, is operated as high forest and coppice in Türkiye, and establishes pure or mixed stands. Due to its variety of use and contribution to forest ecology, silvicultural studies are needed to make these areas productive. Thinning is a forest maintenance performed to reduce stand density and, accordingly, competition between trees. The aim of this study is to evaluate the five-year results of the effects of thinning made at different intensities [18% (medium), 34% (heavy), 49% (very heavy) of basal area were removed and control] on mortality, diameter at breast height, stand volume, basal area and aboveground biomass (AB) in chestnut coppices. According to the research results, the highest five-year diameter increases on a stand basis was found in the very heavy thinned area. The diameter increment of moderately and heavy thinned areas was similar and lower than that of very heavy thinned area. As the initial diameter class thickened and the thinning intensity increased, the diameter increases accelerated. The basal area increment was highest in very heavily thinned areas, while the volume and AB increments were similar in all areas. The relative basal area, volume, and AB increment increased with an increase in thinning intensity. The five-year total stem separation was determined as 17.4%, 14.5%, 5.4%, and 0.5% in the control, moderate, severe, and very severe thinned areas, respectively. According to the five-year results, since the positive effect of thinning continued in very heavily thinned areas, but the positive effect of thinning decreased in moderate and severe thinned areas, it is recommended to proceed to second thinning in these areas.