Bir kültür unsuru olan müzik ve toplum ilişkisine dijitalleşmenin etkisi
The effect of digitalisation on the relationship between music as a cultural element and society
- Tez No: 921052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ KARMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Toplumlar var olduğu andan itibaren sürekli olarak değişim halindedir. Egemenlik ve ekonomik biçimlerinden yaşayış ve düşünüş biçimlerini oluşturan tüm yaşam şekilleri, meydana gelen gelişmeler ve yeniliklerle yeniden biçimlenmiştir. Toplumsal, ekonomik ve kültürel anlamda değişmeler endüstrileşmeyle belirginleşmeye başlamıştır. İlk olarak ekonomik alanda baş gösteren atılımlar zamanla toplumların yaşayış ve düşünüş faaliyetlerini oluşturan kültürlerini de dönüştürmeye başlamıştır. Kültürel dönüşümleri çalışmalarına konu edinen modern kapitalist topluma dair eleştirileriyle ön plana çıkan Frankfurt Okulu düşünürleri, kültür endüstrisi kavramını ortaya atarak genelde kültürel dönüşümü, özelde müziğin dönüşümünü çalışma konularına dahil etmişlerdir. 20.yy. da teknolojinin hızla gelişmeye başlamasıyla kültür endüstrisi ve ürünleri teknolojiye ayak uydurarak dönüşmeye başlamıştır. Ürünlerini ve ideolojisini kitle iletişim araçlarıyla aktaran kültür endüstrisi ile teknoloji arasında sıkı bir bağ vardır. Teknoloji ilerledikçe endüstri ürünlerini daha kolay bir şekilde yaygınlaştırarak tüketimi hızlandırır. Dolayısıyla kültürel bir ürün olan ve kültür endüstrisinin en önemli araçlarından biri olan müziğin tüm süreçleri dijital teknolojilerle yeniden kurgulanmıştır. Özellikle müziğin tüketiminde ve standartlaşmasında etkin rol oynayan iletişim araçları dijitalleşme ile platformlar üzerinden dağıtılmaya başlamıştır. Dijital platformlar ve internet teknolojisinin kullanılabildiği taşınabilir mobil cihazlar sayesinde müzik, herhangi bir zaman ve mekân uzamına gerek duymadan her an her yerde tüketilebilir bir nesne haline gelmiştir. Dolayısıyla kültürel bir ürün olan müziğin dijitalleşme ile daha kolay ve hızlı bir şekilde tüketilmesi, kültür endüstrisinin ve kapitalist ekonominin lehine sonuçlar doğurmuştur. Bundan dolayı yapılan bu çalışmada kültürel bir ürün olan müziğin dijital dönüşümü; literatürde yer alan ilgili çalışmalardan, güncel müzik raporlarından ve kültür endüstrisi kuramından destek alarak sosyolojik bir bakış açısıyla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies are in a constant state of change from the moment they exist. All forms of life, from sovereignty and economic forms to the ways of living and thinking, have been reshaped with the developments and innovations that have occurred. Social, economic and cultural changes started to become evident with industrialisation. The breakthroughs that first started in the economic field have started to transform the cultures that constitute the living and thinking activities of societies over time. The thinkers of the Frankfurt School, who came to the fore with their criticisms of modern capitalist society, have included cultural transformation in general and the transformation of music in particular by introducing the concept of culture industry. In the 20th century, with the rapid development of technology, the culture industry and its products started to transform by keeping pace with technology. There is a close connection between the culture industry, which transfers its products and ideology through mass media, and technology. As technology advances, the industry accelerates consumption by disseminating its products more easily. Therefore, all processes of music, which is a cultural product and one of the most important tools of the culture industry, have been reconstructed with digital technologies. Especially the communication tools that play an active role in the consumption and standardisation of music have started to be distributed through platforms with digitalisation. Thanks to digital platforms and portable mobile devices where internet technology can be used, music has become an object that can be consumed anytime and anywhere without the need for any time and space. Therefore, the easier and faster consumption of music, which is a cultural product, through digitalisation has led to results in favour of the culture industry and capitalist economy. Therefore, in this study, the digital transformation of music, which is a cultural product, has been tried to be explained from a sociological perspective with the support of relevant studies in the literature, current music reports and culture industry theory.