Saha gözlemleri ve uydu görüntüleri kullanılarak Aliağa (İzmir) güney doğusunun yapısal analizi
Structural analysis of the southeast of Aliağa (İzmir) with field observations and satelline image
  1. Tez No: 921064
  2. Yazar: YAĞMUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Aliağa (İzmir) ilçesinin güney doğusunda uzanan Güzelhisar ve Menemen Faylarının geçtiği bölgenin ve güney batısında uzanan Yeni Foça Faylarının geçtiği bölgenin saha gözlemlemleri ve uydu görüntüleri ile yapısal analizini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Güzelhisar Fayı, BKB-DGD uzanımlı bir fay olup 22 km uzunluğunda iki uzanımdan oluşmaktadır. Bu fay, sağ yanal doğrultulu bir karaktere sahip olup, aynı zamanda normal atım bileşeni de içermektedir. Sahada bu fay üzerinde birden çok lokasyonda fay düzlemi verileri elde edilmiştir. Uydu görüntüleri üzerinde Güzelhisar Fayının çizgisellik analizi yapılmıştır. Menemen Fayı, İzmir'in Menemen ilçesinin hemen kuzey doğusundan geçmektedir. Bu fay, bir fay zonu olup, bir ana fay ve üç paralel fay uzanımdan oluşmaktadır. Toplam 30 km uzanıma sahip olan fay uzanımları basamaklı bir yapı sunmaktadır. Doğrultuları BKB-DGD olan bu uzanımlar boyunca birçok yerleşim birimi bulunmaktadır. Yeni Foça Fayı, İzmir'in kuzeybatısında, Foça Yarımadası çevresinde konumlanmış ve Batı Anadolu'nun genişleme tektoniği rejimi içinde önemli bir yer tutan aktif bir normal faydır. Kuzeydoğu- güneybatı doğrultusunda uzanan bu fay, Ege graben sistemiyle bağlantılı olarak oluşmuştur. Özellikle ana fay üzerinde fayın verev atımlı bir normal fay olduğu birden çok lokasyonda tespit edilmiştir. Uydu görüntüleri üzerinden yapılan analizlerde daha önce haritalanan uzanımlara ek olarak bazı çizgisellikler de tespit edilmiştir. Güzelhisar, Menemen ve Yeni Foça Fayları boyunca son yüzyılda 5 büyüklüğüne kadar depremler bulunmaktadır. Her üç fay da, Ege bölgesi genişleme tektoniğinin önemli fayları olup, geçmişte olduğu gibi günümüzde de orta büyüklükte (magnitüdü 6 ya kadar olan) deprem üretme potansiyeline sahiptirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to perform a structural analysis of the regions traversed by the Güzelhisar and Menemen Faults in the southeast of Aliağa (İzmir) and the Yeni Foça Fault in the southwest, using field observations and satellite imagery. The Güzelhisar Fault is a 22 km-long fault with a WNW-ESE orientation, consisting of two segments. It exhibits right-lateral strike-slip characteristics with a normal-slip component. Fault plane data were collected at multiple locations along this fault. Lineament analysis of the Güzelhisar Fault was conducted using satellite imagery. The Menemen Fault is located northeast of İzmir's Menemen district. It consists of a fault zone with a main fault and three parallel segments, extending over 30 km in a steplike structure. These WNW-ESE trending segments pass near many settlements. The Yeni Foça Fault lies in the northwest of İzmir, around the Foça Peninsula, and is a significant active normal fault within the extensional tectonic regime of Western Anatolia. This NE-SW oriented fault is associated with the Aegean graben system. Multiple locations along the main fault confirm its oblique-slip normal fault character. Additional lineaments were identified through satellite image analysis. Over the past century, earthquakes up to magnitude 5 have occurred along the Güzelhisar, Menemen, and Yeni Foça Faults. These faults, integral to the extensional tectonics of the Aegean region, have the potential to produce moderate earthquakes (up to magnitude 6)