Acı yavşan otu ve sinir otunun antimikrobiyal, antioksidan ve antifungal etkileri
Antimicrobial, antioxidant and antifungal properties of Artemisia absinthium L. and Plantago major
  1. Tez No: 921065
  2. Yazar: SİBEL DABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ KOCABAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Farklı coğrafi bölgelerden toplanan bitkilerin biyolojik aktivitelerinin de çeşitlilik gösterdiği bilindiği için bu çalışmada Karaman yöresinden Ağustos 2022 yılında toplanan Artemisia absinthium L. ve Plantago major özütünün antimikrobiyal aktivitesi disk difüzyon ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) testleri ile değerlendirilmiştir. Bitkinin antioksidan kapasitesi ise 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikal süpürme aktivitesi yöntemi ile ölçülmüştür. Sonuçlara göre soxhlet yöntemi ile elde edilen özütlerin etken maddesinin disk difüzyon yönteminde diskten yayılmadığı, dolayısıyla test edilen tüm mikroorganizmalar için sadece disk etrafında temiz alan oluşturduğu (6mm) gözlemlenmiştir. Aynı mikroorganizmalar için gerçekleştirilen MİK testlerinde ise; A. absinthium L. için MİK değerlerinin Staphylococcus aureus ve Escherichia coli için 400 µg/mL, Bacillus cereus için 100 µg/mL, Pseudomonas aeruginosa ve Candida albicans için ise >400 µg/mL olduğu tespit edilmiştir. Aynı mikroorganizmalarda P. major için MİK değerleri ise >400 µg/mL olarak tespit edilmiştir. DPPH radikal süpürme aktivitesinde A. absinthium L. için en düşük medyan inhibitör konsantrasyonu (IC₅₀) değeri 79,93 µg/mL P.major için IC₅₀ değeri 618 µg/mL olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, A. absinthium L. ve P.major sahip olduğu antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteler, enfeksiyonlar ve oksidatif stresle ilişkili durumlar için doğal tedavilerin geliştirilmesinde değerli bir terapötik ajan potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Since it is known that the biological activities of plants collected from different geographical regions vary, in this study, the antimicrobial activity of Artemisia absinthium L. and Plantago major extracts collected from the Karaman region in August 2022 was evaluated by disk diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC) tests. The antioxidant capacity of the plants was measured by the 2,2 diphenyl-1-picrylhydrazl (DPPH) radical scavenging activity method. According to the results, it was observed that the active ingredient of the extracts obtained by the Soxhlet method did not spread from the disk in the disk diffusion method, thus creating a clean area only around the disk (6 mm) for all tested microorganisms. In MIC tests performed for the same microorganisms; The MIC values for A. absinthium L. were determined to be 400 µg/mL for Staphylococcus aureus and Escherichia coli, 100 µg/mL for Bacillus cereus, and >400 µg/mL for Pseudomonas aeruginosa and Candida albicans. In the same microorganisms, MIC values for P. major were determined as >400 µg/mL. In DPPH radical scavenging activity, the lowest median inhibitory concentration (IC50) value for A. absinthium L. was calculated as 79.93 µg/mL, and the IC50 value for P. major was 618 µg/mL. In conclusion, the antimicrobial and antioxidant activities possessed by A. absinthium L. and P. major carry the potential as a valuable therapeutic agent in the development of natural treatments for infections and oxidative stress-related conditions.