1890'dan 1980'e Türkiye'de köy romanlarında tarım ve köy ekonomisi
Agriculture and village economy in village literature from 1890 to 1980 Turkey
  1. Tez No: 921089
  2. Yazar: ELİF BOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamız Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden 1980'e kadar olan zaman içerisinde tarımsal yapı ve köylülüğün iktisadi ve sosyal açıdan gelişim ve değişimini, köy romanları aracılığıyla açıklamayı amaçlamaktadır. Dünyadaki siyasi süreçlerin değişimi, kapitalizmin gelişmesi tarım sektörünü ve köylülüğü etkilemiştir. Türkiye'nin sosyal ve ekonomik hayatı da bu etki altında kalmıştır. Bu süreçte tarım ve kırdaki gelişmeler önemli bir araştırma alanı olarak ortaya çıkmış ve farklı perspektiflerden tarım sorunu, köylülük sorunu gibi kavramsallaştırmalar söz konusu olmuştur. Bu sorunlar sosyal ve ekonomik hayatın gelişiminin önemli bir boyutu oluşturmuş, pek çok yönden etkisini gösterdiği gibi edebiyata da konu olmuştur. Çalışmada iktisadi ve sosyal dönüşümün edebiyatımızda yer alan köy romanlarına nasıl yansıdığı araştırılmaktadır Yapılan araştırma neticesinde iktisadın üretim ve bölüşüm ilişkilerine sayısal analizlerin dışında, dönem yazarlarının toplumsal gözlemlerini ve yorumlarını içeren eserlerine bakış amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to explain the economic and social development and change of the agricultural structure and peasantry from the last periods of the Ottoman Empire to the 1980 through village novels. The change in political processes in the world and the development of capitalism have affected the agricultural sector and the peasantry. Turkey's social and economic life has also been under this influence. The problem of agriculture and peasantry has been conceptualized. Just as this problem has had an impact on social and economic life, the world of literature has also changed in this process. In our study, we investigate how economic and social transformation is reflected in the village novels in our literature. As a result of our research, we aim to look at the production and distribution relations of the economy based on the social observations of the writers of the period, apart from numerical analyses.