Doku kültürü ile üretilmiş aronya (Aronia melanocarpa michx Elliot) üretim materyallerinin tüplü fidan gelişim performanslarının belirlenmesi
Determination of tube seedling development performances of tissue cultured aronia (Aronia melanocarpa michx Elliot) production material
- Tez No: 921096
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama serasında yürütülmüştür. Bitki materyali olarak Aronya bitkisinin Viking çeşidi kullanılmıştır. Bitkiler doku kültürü ile üretilmiş olup saksılara farklı yetiştirme ortamları bulunan saksılara fidan yetiştirme amacıyla dikilmiştir. Deneme 3 tekerrürlü olarak ve her tekerrürde 10 bitki olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. 6 farklı yetiştirme ortamı (%100 Toprak (kontrol); %50 Torf+ %50 Kum; %50 Perlit + %50 Torf; %50 Cocopeat + %25 Torf + %25 Perlit; %50 Torf + %50 cocopeat; %50 Perlit + %50 cocopeat) kullanılmıştır. Bu yetiştirme ortamlarına 4 farklı bitki besleme uygulaması yapılarak etkileri gözlemlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre incelenen parametreler açısından en iyi sonuçların solucan gübresinin bulunduğu kombinasyonlardan elde edildiği görülmüştür. Bu durum, solucan gübresinin aronya fidanı üretimine önemli bir katkı sağladığını ve bitki gelişimi üzerinde olumlu etkiler sunduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, yetiştirme ortamlarının bitki gelişimi üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Bitki uzunluğu bakımından Torf+Cocopeat (%50+%50) ve Torf+Cocopeat+Perlit (%50+%25+%25) ortamları, Sürgün sayısı bakımından Torf+Cocopeat (%50+%50) ortamı, Sürgün uzunluğu bakımından Cocopeat +Perlit (%50+%50) ve Torf+Cocopeat+Perlit (%50+%25+%25) ortamları ve Bitki çapı bakımından Cocopeat +Perlit (%50+%50) ve Torf+Cocopeat+Perlit (%50+%25+%25) ortamları iyi sonuçlar vermiştir. Sonuç olarak, aronya fidanı üretiminde solucan gübresinin kullanımı ve uygun yetiştirme ortamlarının seçimi, bitki gelişimini desteklemek için önemli unsurlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the greenhouse of Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agriculture. The Viking variety of Aronia was used as plant material. Plants were produced by tissue culture and were planted in pots with different growing media for the purpose of growing seedlings. The experiment was carried out with 3 replications and 10 plants in each replication. 6 different growing media (%100 Soil (control); 50% Peat + 50% Sand; 50% Perlite + 50% Peat; 50% Cocopeat + 25% Peat + 25% Perlite; 50% Peat + 50% cocopeat; 50% Perlite + 50% cocopeat) were used. 4 different plant nutrition applications were made to these growing media and the effects were observed. According to the findings obtained in the research, it was seen that the best results in terms of the examined parameters were obtained from the combinations with vermicompost. This situation reveals that vermicompost makes a significant contribution to the production of aronia seedlings and has positive effects on plant development. In addition, the effects of growing media on plant development were also investigated. For plant length, Peat + Cocopeat (%50+%50) and Peat + Cocopeat + Perlite (%50+%25+%25) media, For shoot number, Peat + Cocopeat (%50+%50) media, For shoot length, Cocopeat + Perlite (%50+%50) and Peat + Cocopeat + Perlite (%50+%25+%25) media, For plant diameter, Cocopeat + Perlite (%50+%50) and Peat + Cocopeat + Perlite (%50+%25+%25) media gave good results. As a result, the use of vermicompost in the production of aronia seedlings and the selection of appropriate growing media were determined as important elements to support plant growth.