Türkiye'de tarım-gıda ürünlerinde uzun ve kısa değer zincirlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of long and short value chains in agri-food products in Turkey
- Tez No: 921105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tarım-gıda ürünlerinin fiyatlarındaki dalgalanmalar, gıda enflasyonu ve gıda güvenliği son yıllarda önemli bir sorun haline gelmiştir. Tarım-gıda üretimi, sürdürülebilirlik, gıda ve iklim krizleri, yetersiz beslenme, açlık ve doğal kaynak arzının azalması ile ilişkilidir. Ek olarak sosyal, ekonomik ve çevresel faktörleri içinde barındıran çok yönlü konularla ilişkili araştırmaların gündeminde yer almaktadır. Bu çerçevede öne çıkan yaklaşımlardan biri de sistemi bütüncül olarak analiz etmeye olanak sağlayan tarım-gıda tedarik ve değer zincirleri araştırmalarıdır. Bu araştırma, mevcut tarım-gıda sisteminin durumunu analiz ederek sorunlarını ve dönüştürülmesi ihtiyacını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Türkiye için meyve-sebze sektörü, kırmızı et sektörü ve süt sektörü yerel ve ulusal tarım gıda değer zinciri kapsamında karşılaştırmalı analiz edilerek, alternatif olarak kısa/yerel tarım gıda zincirinin çözüm yollarından biri olabileceği tespit edilmiş olup çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fluctuations in the prices of agri-food products, food inflation and food security have become an important issue in recent years. Agri-food production is associated with sustainability, food and climate crises, malnutrition, hunger and diminishing supply of natural resources. In addition, it is on the agenda of research related to multifaceted issues that include social, economic and environmental factors. One of the prominent approaches in this framework is the research on agri-food supply and value chains, which enables a holistic analysis of the system. This research was conducted to analyse the current agri-food system and to reveal its problems and the need for transformation. Fruit-vegetable sector, red meat sector and dairy sector for Turkey have been analysed comparatively within the scope of local and national agri-food value chain and it has been determined that short/local agri-food chain can be one of the alternative solutions and solution suggestions have been given.