Öğretmenlik sertifikası programına katılan adayların öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarına öğretim uygulamalarının etkisi
The Influence of teaching practice on the attitudes of teacher candidates taking teaching certificate programme towards teaching profession
  1. Tez No: 92112
  2. Yazar: E. AYSIN ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ ÖĞRETMENLİK SERTİFİKASI PROGRAMINA KATILAN ÖĞRETMEN ADAYLARININ ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNE YÖNELİK TUTUMLARINA ÖĞRETİM UYGULAMALARININ ETKİSİ E. Aysın ŞENEL Eğitim Bilimleri (Eğitim Programlan ve Öğretim) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Ersan SÖZER Türkiye'de öğretmen yetiştirme 150 yılı aşan bir süreç içerisinde sürekli olarak güncelliğini koruyan ve önemi giderek artan bir konu olmuştur. Öğretmenlerin niteliklerini artırmaya yönelik çalışmalar 1980'li yıllardan sonra hız kazanmıştır. 1982 yılından bu yana her düzeydeki öğretim basamağı için öğretmenler Eğitim Fakülteleri ile, çoğunlukla Eğitim Fakültelerinin yapısında yer alan Öğretmenlik Sertifikası Programlarından yetişmektedir. Öğretmen adaylarına dersler kuramsal ve uygulamalı olarak verilmekte; adaylar genel kültür, alan bilgisi ve öğretmenlik meslek bilgisi yönlerinden yetiştirilmektedirler. Öğretmen yetiştirme işinin üniversitelere verilmesinden bu yana geçen süre içinde, bu kurumların, ülkenin gereksinim duyduğu öğretmenleri yetiştirmede gerek nicelik, gerekse nitelik yönünden yetersiz kaldığı görülmüştür. Ayrıca, zorunlu temel eğitimin sekiz yıla çıkmasıyla bu öğretim basamağı için ivedi olarak öğretmen gereksiniminin karşılanması gereği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla YÖK ve Dünya Bankası işbirliği ile öğretmen yetiştirmede bir yeniden yapılanma süreci başlatılarak gerek Eğitim Fakülteleri, gerekse Öğretmenlik Sertifikası programlarında yeniden düzenlemeye gidilmiştir. Bunun yanında, öğretmen yetiştirmede büyük öneme sahip olan öğretim uygulaması etkinlikleri de yeniden düzenlenip dört yıla yayılarak Fakülte -Okul İşbirliği sağlanması yoluna gidilmiştir.Öte yandan, öğretmenlik mesleğinde başarılı olabilmek için, sözü edilen alanlarda yetişmiş olmanın yanında, öğretmenliğe özgü kişilik özelliklerine ve meslekî tutumlara sahip olmak da önemlidir. Çünkü öğrenciler öğretmenin anlattıklarından çok onun kişiliğinden etkilenirler. Bu bakımdan, öğretmen adaylarına bizmetöncesi eğitimleri sırasında, meslekî yeterliklerle birlikte, meslekî tutumların da kazandırılması önem taşır. Bu da ancak öğretmenlik meslek bilgisi dersleriyle sağlanabilecektir. Öğretim uygulamaları ise öğretmen adaylarının diğer derslerde aldıkları kuramsal bilgileri uygulamaya koyabildikleri ve ilk meslekî deneyimlerini yaşadıkları meslekî yetişimlerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu bakımdan, öğretim uygulamaları, öğretmen adaylarında tutum geliştirme bakımından önemli bir olanak olarak görülmektedir. Bu nedenle, öğretmen adaylarının mesleğe yönelik tutumlarının ve bu tutumlara öğretim uygulamalarının etkisinin araştırılması bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, Öğretmenlik Sertifikası Programına katılan öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarına Öğretim uygulamalarının etkisini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, gerek İlköğretim Öğretmenliği Sertifika Programı, gerekse Dal Öğretmenliği Sertifika Programı'na katılan öğretmen adaylarının mesleğe yönelik olarak istendik düzeyde olumlu tutumlara sahip olmadıkları; söz konusu adayların mesleğe yönelik tutumlarının cinsiyete göre değiştiği, ancak öğrenim gördükleri alan, mezuniyet durumları ve öğretmenlik meslek bilgisi derslerindeki başarı durumlanna göre değişmediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca gerek İlköğretim Öğretmenliği Sertifika Programı, gerekse Dal Öğretmenliği Sertifika Programı'na katılan öğretmen adaylarının tutumları üzerinde öğretim uygulamalarının bir etkisi olmadığı yolunda bulgular elde edilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Teacher training has preserved its actuality and gradually increased its importance for over 150 years in Turkey. The studies which are targeted to develop the quality of teachers have accelerated since 1980's. Teachers for each level of educational institutions have been trained by Teacher Training Certificate Programes in Faculties of Education in Turkey since 1982. Teacher candidates are taught both theoretically and practically; they are trained in the areas of general culture, field study and professional knowledge. It has been seen that universities are lacking in both quality and quantity in teacher training that our country needs since this duty was given to those institutions. On the other hand, as the compulsory basic training has been increased to eight years, it is immediately necessary to meet the need of sufficient number of teachers. For this reason, in cooperation with Higher Education Council and The World Bank a new process of reorganization has been put into practice and a new structure has been implemented in both Faculties of Education and Teacher Training Certificate Programmes. Additionally, teaching application activities which have great importance in teacher training have been reformed and spread out to four years; in this way, the school and the faculty cooperation has been achieved. On the other hand, for a teacher, not only being able to be grown in the fields but also having certain characteristics and personal behaviours are important, for the students are mostly affected by the teacher's personality as well as what he teaches. Therefore, to get both professional proficiency and behaviour is important for the teacher candidates. This could only be available by means of professional teacher training courses. Teaching applications have an important role in teacher's first professional experiences in which they apply their theoretical knowledge into practice. Teaching applications seem to be an important opportunity for teacher candidates to improve their attitudes. For this reason, the study of the teacher candidates' attitudes IVtoward their profession and the influence of teaching applications upon these attitudes have been emerged as a necessity. This research has been conducted to determine the influence of teaching applications on the teacher candidates' attitudes who are taking part in the Teacher Training Certificate Programme. Having been obtained the study results, it is concluded that the candidates who either take the Branch Teacher Certificate Programme or Primary Education Teacher Certificate Programme don't have a positive attitudes in a desirable level and the attitudes to the profession of these candidates change due to sex, but don't change according to their field, graduation and success in the courses. Besides, it was found out that teaching applications don't have any effects on the attitudes of the teacher candidates who take Primary Education Teacher Certificate Programme or Branch Teacher Certificate Programme.