A Comparison of comprehension strategies of successful and less-successful readers
Başarılı ve daha az başarılı okurların metin okuma ve anlama stratejilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 92113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜVİT MORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma İngiliz Dili Öğretimi Bölümü'nde eğitim gören, başarılı ve daha az başarılı metin okuru olarak nitelendirilen iki ayrı grup Türk öğrencilerinin okuma esnasında kullandıkları stratejileri tespit etmek ve karşılaştırmak üzere düzenlenmiştir. Bu amaçla, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Öğretimi Bölümü birinci sınıf öğrencilerinden, ingiliz dili seviye tespit sınavında eşdeğer puan alanlar seçilmişlerdir. Öğrencilerin okuma esnasında düşündüklerini sesli olarak ilettikleri ve teyp kayıtlarının yapıldığı iki farklı metin anlama çalışması sonrasında uygulanan çoktan seçmeli testlerde en yüksek ve en düşük puanları alan toplam 10 kişi denek olarak saptanmıştır. Çalışma, sırasıyla, veri toplamak için gerekli materyalleri oluşturma, hazırlanan materyaller aracılığıyla deneklerin kullandıkları stratejileri saptama, toplanan veriyi analiz etme ve sonuçları açıklama aşamalarından oluşmaktadır. Veri toplamak için okuma-anlama esnasında teyp kayıtlarının yapıldığı sesli düşünme oturumları, çoktan seçmeli testler ve bir strateji anketi kullanılmıştır. Öğrencilerin çoktan seçmeli testleri cevaplamasıyla toplanan veri, grafikler yardımıyla karşılaştırılarak, açıklanmıştır. Çalışma, çoktan seçmeli testlerde başarılı olan öğrencilerle daha az başarılı olan öğrencilerin kullandıkları stratejilerin karşılaştırılarak yorumlanmasıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to find out and compare the reading comprehension strategies of Turkish University students designated as successful and less-successful readers. In order to achieve this goal, first year students at Uludağ University, Education Faculty, English Language Teaching Department were given a placement test. Pre-intermediate level students were chosen for the study. They were given two different reading comprehension passages followed by multiple choice questions, and asked to think aloud during the reading sessions. These processes were tape- recorded. From the results of the multiple choice questions, five successful and five less-successful readers were chosen as subjects. The study was planned with the phases of preparing the necessary material in order to collect data, finding out the strategies used by the students, analysing the gathered data, and explaining the results. Tape- recordings of the think-aloud processes, multiple choice tests and a strategy questionnaire were used in collecting data. The study was concluded by comparing the comprehension strategies of successful and less-successful readers.