Helal sertifikalı otel işletmelerinde tedarik zinciri yönetiminde yaşanan sorunların incelenmesi
Investigation of problems experienced in supply chain management in halal certified hotel enterprises
  1. Tez No: 921130
  2. Yazar: RESUL TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Turizm sektörünün önemli bir parçası olan helal sertifikalı otel işletmeleri, tedarik zinciri yönetiminde farklı düzeylerde sorunlarla karşılaşmaktadır. Özellikle helal konseptine uygun hizmet sağlama gerekliliği, bu işletmelerin tedarik zincirinde daha dikkatli ve özenli bir yaklaşım benimsemelerini gerektirmektedir. Bu araştırma, helal sertifikalı otel işletmelerinin tedarik zinciri yönetimi süreçlerinde karşılaşılan sorunları detaylı bir şekilde incelemek ve bu sorunlara yönelik uygulanabilir çözüm önerileri sunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nitel yöntemler tercih edilmiş olup, katılımcıların deneyim ve görüşlerini anlamak amacıyla derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla 33 katılımcıdan bilgi edinilmiştir. Katılımcılar, Türkiye'nin Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde faaliyet gösteren 12 helal sertifikalı otel işletmelerinin satın alma departmanlarında görevli kişilerden oluşmaktadır. Görüşmelerden elde edilen veriler dikkatlice analiz edilmiş ve tematik analiz yöntemiyle sınıflandırılmıştır. Araştırma sonuçları, helal otel işletmelerinin tedarik zinciri süreçlerinde karşılaştığı en temel sorunların sertifikalı tedarikçi bulma, lojistik aksaklıklar, maliyet kontrolü ve kalite yönetimi olduğunu ortaya koymuştur. Bu sorunların, işletmelerin müşteri memnuniyeti ve performansı üzerinde doğrudan olumsuz etkiler yarattığı görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında, tedarik zinciri süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmiş, bu önerilerin işletme performansı ve müşteri memnuniyeti açısından fayda sağlayabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The halal-certified hotel industry, as an essential part of the tourism sector, faces various challenges in supply chain management. The requirement to provide services in compliance with halal principles necessitates a more meticulous and attentive approach to their supply chain operations. This study aims to thoroughly examine the challenges encountered in the supply chain management processes of halal-certified hotel enterprises and to propose actionable solutions to address these issues. A qualitative research method was employed in the study, utilizing in-depth interviews to gain insights into participants' experiences and perspectives. Data were collected through semi-structured interview forms from 33 participants working in the procurement departments of halal-certified hotels located in Turkey's Mediterranean, Aegean, and Central Anatolia regions. The collected data were carefully analyzed and categorized using thematic analysis. The findings revealed that the primary challenges faced by halal-certified hotel enterprises in their supply chain processes include sourcing certified suppliers, logistical disruptions, cost control, and quality management. These challenges were found to have direct negative impacts on customer satisfaction and operational performance. Based on the results, recommendations were developed to improve supply chain management processes, emphasizing their potential benefits for enhancing operational performance and customer satisfaction.