Muhafazakâr otel müşterilerinin otel işletmelerinde aradıkları özelliklerin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research for the determination of the features of conservative hotel customersare looking for hotel management
- Tez No: 388158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu araştırmanın amacı muhafazakâr otel müşterilerinin otel işletmelerinde aradıkları özelliklerin müşterilerin kişisel ve sosyo-kültürel özelliklerine göre farklılaşma gösterip göstermediğinin belirlenmesi ve müşterilerin beklentileri ile mevcut durumun karşılaştırılmasının yapılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda muhafazakâr otel işletmelerinde konaklamayı tercih eden müşterilere yönelik anket uygulaması yapılmıştır. Tüketicilerin demografik özellikleri değişkeni, dini yaşam tarzı inanç değişkeni, dini yaşam tarzı ibadet değişkeni, helal gıda ve helal sertifikalı ürün tercihi boyutu değişkeni, tüketicilerin beklenti değişkeni ve tüketicilerin algı değişkenleri arasındaki ilişki düzeyinin varlığının ve derecesinin var olan şekli ile belirlemesinin amaçlandığı araştırmada betimsel tarama modelinde ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 16 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada muhafazakar otel müşterilerinin bireysel özelliklerine ve seyahat davranışlarına yönelik frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak tablolaştırılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklere ilişki güvenilirlik ve geçerlilik (Cronbach Alfa, KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) ve Bartlett ) analizleri yapılarak turistlerin beklenti ölçeğine ilişkin vermiş oldukları cevaplar neticesinde faktör analizi yapılmış ve yapılan faktör analizi sonucunda turistlerin beklentilerinin ortaya koyan dört temel faktör belirlenmiştir (Düzenleme, aktivite, ibadet ve kontrol). Muhafazakar otel müşterilerinin bireysel özellikleri ile beklenti ve algı ölçekleri arasında istatistiksel anlamlı farklılıkların tespiti için İlişkisiz İki Örneklem T Testleri ile Tek Yönlü Anova Testleri, beklenti ve algı ölçekleri arasında istatistiksel anlamlı farklılıkların tespiti için İlişki İki Örneklem T Testleri ve ölçekler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin tespiti için korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, muhafazakâr otel müşterilerinin demografik özelliklerinden turistlerin medeni durumları, yaşları, eğitim durumları, meslekleri ve gelirleri ile beklenti ölçeği düzenleme ve aktivite boyutları arasında, turistlerin medeni durumları ve yaşları ile beklenti ölçeği ibadet boyutu arasında ve turistlerin medeni durumları, yaşları ve meslekleri ile beklenti ölçeği kontrol boyutu arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Muhafazakâr otel müşterilerinin demografik özelliklerinden turistlerin medeni durumları, yaşları, meslekleri ve gelirleri ile algı ölçeği düzenleme ve ibadet boyutları arasında, turistlerin cinsiyetleri, medeni durumları, yaşları, meslekleri ve gelirleri ile algı ölçeği düzenleme boyutu arasında ve turistlerin medeni durumları ve yaşları ile algı ölçeği kontrol boyutu arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Muhafazakâr otel müşterilerinin otel işletmelerine yönelik beklentileri ile otel işletmelerinin turistlere sunduğu ürün ya da hizmetlere yönelik turist algıları arasında beklenti ölçeği düzenleme, aktivite, ibadet ve kontrol boyutları ile algı ölçeği düzenleme, aktivite, ibadet ve kontrol boyutları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Muhafazakâr otel müşterilerinin dini yaşam tarzları ibadet boyutu ile beklenti ölçeği düzenleme, ibadet ve kontrol boyutları arasında çok zayıf, beklenti ölçeği aktivite boyutu arasında zayıf bir ilişki bulunmuştur. Muhafazakâr otel müşterilerinin dini yaşam tarzları inanç boyutu ile beklenti ölçeği düzenleme ve ibadet boyutları arasında zayıf, beklenti ölçeği kontrol boyutu arasında çok zayıf ve beklenti ölçeği aktivite boyutu arasında orta bir ilişki bulunmuştur. Muhafazakâr otel müşterilerinin helal gıda ve helal sertifikalı ürün tercih boyutu ile beklenti ölçeği düzenleme boyutu arasında zayıf, beklenti ölçeği aktivite, ibadet ve kontrol boyutları arasında çok zayıf bir ilişki bulunmuştur. Muhafazakâr otel müşterilerinin dini yaşam tarzları ibadet boyutu ile algı ölçeği düzenleme ve aktivite boyutları arasında çok zayıf bir ilişki bulunmuştur. Muhafazakâr otel müşterilerinin dini yaşam tarzları inanç boyutu ile algı ölçeği düzenleme ve aktivite boyutları arasında zayıf, algı ölçeği ibadet boyutu arasında çok zayıf bir ilişki bulunmuştur. Muhafazakâr otel müşterilerinin dini yaşam tarzları ibadet boyutu ile algı ölçeği ibadet ve kontrol boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Muhafazakâr otel müşterilerinin dini yaşam tarzları inanç boyutu ile algı ölçeği kontrol boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Muhafazakâr otel müşterilerinin helal gıda ve helal sertifikalı ürün tercih boyutu ile algı ölçeği düzenleme, aktivite, ibadet ve kontrol boyutları arasında çok zayıf bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Beklenti, algı, dini yaşam tarzı, helal sertifikalı gıda.
Özet (Çeviri)
This purpose of this research conservative hotel customers are looking for hotel management in determining whether to show the characteristics of the customers they seek to show differentiation based on personal and socio-cultural characteristics and the customers is made to compare the current situation with expectations. For this purpose, a survey was conducted in the conservative hotel for customers who prefer to stay in management. Demographic variables of consumers, religious lifestyle belief variable, religious lifestyle of worship variable, halal food and halal certified products preferred size is variable, consumer expectations variable and consumer perception in the presence of a relationship between variables and research are intended to determine the shape of the existing degree of descriptive survey model correlational method is used. The analysis of the obtained data was performed with the SPSS 16 statistical software package. Frequency for the conservative hotel customer in the study of individual characteristics and travel behavior, percentage, mean and standard deviation values were calculated and tabulated. Reliability relation to the scale used in the study and validity (Cronbach's alpha, KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) and Bartlett) analysis, factor analysis of the responses as a result of the tourists could they have made regarding the expected scale made and carried out factor analysis revealed that tourists are identified four key factors that reveal their expectations (Regulation , amenities, worship and control). Conservative hotel unrelated two-sample t test with one-way ANOVA test of between expectations and perception scale with the individual characteristics of the customer to detect statistically significant differences, expectations and relationship to detect statistically significant differences between the perception scale statistical detection of a significant relationship between the two sample t tests and scales were performed for correlation analysis. In the survey, the conservative hotel customers' demographic characteristics of the marital status of tourists, age, education, among professions and income expectations scale arrangement and activity dimensions, tourists marital status and age with the expectation scale worship size between marital status and the tourists, age and expectations of the profession of Significant differences were found between control scale size. Conservative hotel customers' demographic marital status of tourist from the charecteristics, age, profession and between perception scale editing and worship dimensions income, sex, tourist, marital status, age, occupation, and income and perception scale in regulation size and tourist, marital status and age of the perception scale control significant differences were found between the size. Conservative hotel customers offered to tourists by the hotels and our expectations for the hotel business product or expectation scale arrangement between the perception of tourists for the services, amenities, worship and perception scale with control size, editing activity, there were significant differences between the worship and control dimensions. Moreover, conservative religious lifestyle hotel customers organize scale size expectations worship, worship and check dimensions between very weak, a weak correlation was found between the size of the expected scale of activity. Conservative religious lifestyle hotel customers are weak in faith and worship regulation size scale dimensions with expectations, very weak, and expectations between the expectations scale control scale size was moderate correlation between the size of activity. Conservative hotel customers halal and halal certified products with the expectation that the scale of the weak among the preferred size regulation size, expectations scale activity was found a very weak relationship between worship and control dimensions. Conservative religious lifestyle hotel between customer perception scale with the size of worship regulation size and activity has been a very weak relationship.Conservative religious lifestyle hotel customers are weak in faith perception scale with the size and activity regulation size, was found a very weak correlation between perception scale size of worship. Conservative religious lifestyle hotel customers could not find a significant relationship between the size of the perception scale worship worship and control dimensions. Conservative religious lifestyle hotel customers could not find a significant relationship between control beliefs size with perception scale size. Conservative hotel customers halal and halal certified products with perception scale arrangement preferred size, amenities, has been a very weak relationship between worship and control dimensions. Key Words : Expectation, perception, religious lifestyle, halal certified food.