Isparta ili biber üretim alanlarında patates y virüsü'nün belirlenmesi
Detection of potato y virus in pepper growing areas in Isparta province
- Tez No: 921135
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ÇULAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Isparta ili biber üretim alanlarında bulunan Patates Y virüsü (Potato Y Virus: PVY)'nün belirlenmesi amacıyla 2022-2023 yılları arasında yürütülmüştür. Tanılama çalışmalarında, mekanik inokulasyon, DAS-ELISA (Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay) ve RT-PCR (Reverse Transcriptase Polimerase Chain Reaction) yöntemleri kullanılmıştır. Arazi çalışmalarında 184 biber örneği toplanmış ve bütün örnekler PVY'ye spesific antiserumlar kullanılarak DAS-ELISA yöntemiyle testlenmiştir. Testlenen bitki örneklerinin 33 adedinin PVY ile enfekteli olduğu tespit edilmiştir. Testlenen örneklerdeki hastalık oranı ise %17.93 olarak belirlenmiştir. DAS-ELISA testinde PVY ile pozitif çıkan yaprak örnekleri mekanik inokulasyon, total RNA izolasyonu ve RT-PCR çalışmalarında kullanılmıştır. Hassas test bitkilerine mekanik inokulasyon sonucunda PVY için tipik belirtiler gözlemlenmiştir. RT-PCR çalışmalarında, PVY'ye özgün primer çiftleri kullanılmış ve PVY'nin 801 bp'lik kılıf protein gen bölgesi çoğaltılarak agaroz jelde UV altında görüntülenmiştir. Agaroz jel elektroforezde PVY'ye özgü beklenen seviyede bant gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile, Isparta ili biber üretim alanlarında PVY'nin varlığı ilk kez ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2022-2023 to determine Potato Y Virus (PVY) in pepper growing areas in Isparta province. For his purpose; mechanical inoculation to indicator plants, DAS-ELISA (Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay) and RT-PCR (Reverse Transcriptase Polimerase Chain Reaction) were used in this study. A total of 184 pepper plants were collected from fields and all samples were tested for PVY using specific antiserum in DAS-ELISA. 33 samples were found to be infected with PVY. PVY infection ratio was determined in 17.93% of field samples. Leaf samples that tested positive for PVY in the DAS-ELISA test were subsequently utilized in mechanical inoculation, total RNA isolation, and RT-PCR studies. Typical symptoms for PVY were observed as a result of mechanical inoculation to sensitive test plants. In RT-PCR studies, specific primer pairs were used for PVY and 801 bp fragments of PVY representing the coat protein region was amplified and observed on agarose gel electrophoresis. In this study, the presence of PVY was revealed for the first time in pepper production areas in Isparta province.