Poli (laktik asit) (PLA)'nin zamana ve sıcaklığa bağlı mekanik özelliklerinin karakterizasyonu
Characterization of the time and temperaturedependent mechanical properties of Poly (Lactic acid) (PLA)
  1. Tez No: 921183
  2. Yazar: RAMAZAN ALPER YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ DÜŞÜNCELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Poli (Laktik Asit) (PLA) ve Poli (Laktik Asit) (PLA)/Hidroksiapatit (HA) nanokompozitinin farklı sıcaklıklardaki gerilme gevşemesi davranışı ile temel eğrilerinin oluşturulmasına odaklanmaktadır. PLA, biyobozunur ve biyouyumlu özellikleri sayesinde biyomedikal uygulamalarda, özellikle kırık onarımı, girişim vidaları, dikiş çapaları ve menisküs onarımında yaygın olarak kullanılan bir polimerdir. PLA'nın mekanik özelliklerini iyileştirmek amacıyla hidroksiapatit takviye malzemesi olarak eklenmiştir. Bu çalışmada, PLA/HA nanokompozitinin gerinim gevşemesi üzerine sıcaklık etkisi ve temel eğrisinin oluşturulması incelenmiştir. Tek eksenli çekme testleri 23, 30, 35, 40, 45, 50 ve 55 ºC sıcaklıklarında 1 mm/dak hızda uygulanmış ve numuneler %1.5 gerinim seviyesine kadar yüklenmiş, ardından 20 dakika süresince gerinim gevşemesi testi yapılmıştır. Elde edilen gevşeme test verileri kullanılarak, sırasıyla 23 ºC, 40 ºC ve 55 ºC'deki veriler referans alınarak PLA ve PLA-HA kompozit için temel eğriler oluşturulmuş ve geçiş faktörleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the stress relaxation behavior and master curve generation of Poly (Lactic Acid) (PLA) and Poly (Lactic Acid) (PLA)/Hydroxyapatite (HA) nanocomposites across various temperatures. PLA is a biodegradable and biocompatible polymer commonly used in biomedical applications, including fracture repair, interference screws, suture anchors, and meniscus repair. Hydroxyapatite serves as a reinforcement to enhance PLA's mechanical properties. The study investigates the impact of temperature on strain relaxation in PLA/HA nanocomposites and the creation of a master curve. Uniaxial tensile tests were performed at temperatures of 23, 30, 35, 40, 45, 50, and 55 °C at a loading rate of 1 mm/min, with samples loaded to a strain level of 1.5%. A 20-minute strain relaxation test was then applied at this strain level. Using the obtained relaxation data, master curves for PLA and PLA-HA composites were constructed by referencing data at various temperatures (23 °C, 40 °C, and 55 °C) and comparing shift factors.