19-22 yaş grubundaki askeri öğrencilerin mesleki beden eğitimi test normlarının incelenmesi ve yeniden düzenlenmesi
- Tez No: 9212
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Z S T Bu araştırmada, Deniz Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde üstlendikleri zor ve aynı zamanda mesuliyetli her türlü görevleri yapmaya hazır bilgi, beceri ve fiziki yapıya sahip subaylara yetiştirmeyi amacı edinmiş, yüksek bir askeri kurum olan Deniz Harp Okulundaki Beden Eğitimi ve Spor Faaliyetlerinin ölçme değerlendirmesinki problemlere, çözümler getirilmeye çalışılmıştır. Dört yıllık lisans düzeyinde eğitim/öğretim programının uygulandığı Deniz Harp Okulundaki 19-22 yaş gurubu öğrencilerine öğrenimleri boyunca zorunlu olarak yaptırılan beden eğitimi ve sporun ölçme ve değerlendirilmesin de, uygulanmakta olan mesleki testlerin (Yüzme, çeviklik ve dayanıklılık), test dereceleri ile not baremlerinin, öğrencilerin mevcut performansı ile aralarındaki uyumsuzluklar giderilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonunda, ölçme ve değerlendirmede kullanılan bilimsel dayanağı olmayan mesleki testlere ait değerlendirme çizelgeleri, yeniden düzenlenerek bilimsel yapıya kavuşturulmuştur. - 79 -
Özet (Çeviri)
SülMÂHY The purpose of this research ıs to solve the probless m neasurıng and evaluating of the spores as physical“training activities m Kaval Jtcadesy shich is axcsed at generating qualified officers who have enough knowledge skills and physical profeiency to perform difficult and Ş'espon sıbılıîy requiring tasks at every level of Maval Forces» A four- year saster degree education is given to 19-22 age group cadets and along their education period these cadets have to perfcrs physical training and sports about Qhieh professional tests ' {Seisjamgi, agility and strength) ar« applied for eesasurmg and evaluating ”Conflicts between the results of these tests and existing performance of cadets B are to be eliminate by the aseans of this research after this research evaluating schedules which are used in measuring and evaluating and which have no scientific base, are renewed and after that they have been gamed a scientific fraae.