Elit Türk sutopu oyuncularının fiziksel ve fizyolojik profilinin incelenmesi
  1. Tez No: 9213
  2. Yazar: TURGAY TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET 2Q Elit Türk sutopu oyuncusunun (yaş x = 20, 5, SD= +2,23} vs 10 kişilik kontrol grubunun {yaş x = 20,22, SD= + 2,52) fiziksel ve fizyolojik parametreleri ölçüldü» Fiziksel profil için antropotuetrik ölçümler yap-sidi, somatotip ve vücut kompozisyonları saptandı. Fizyolojik profil için isa solunum parametreleri ve aerobik güç öîçü.T.Seri yapsld». Yapılan tüm öiçüraienn sonucunda;. Eiit Türk sutopu oyuncuiann:n yaşlan diğer ülke sporcuiarsna nazaran düşük bulundu.. Boy ortaîan;as;nda is® Eiit Türk sutopu oyuncu lan Cx ?= 182 cm-, SD = -f 5,86) kontroi grubuna göre (x = 176,3 cars-, SD= + 5,3) daha uzun, diğer ülke sutopu oyuncularına göre ise daha k;sa bulundu. Vücut ağıriîğî bakımsndan Eiit Türk sutopu oyuncular! (x = 79,5 kg-, SD= + 10,73) kontrol grubuna göre Cx = 68,6- kg., SD= + 6,3} daha yüksek değere, diğer ülke sutopu oyunculanna göre ise daha düşük değere sahip olduğu bulundu. Eiit Türk sutopu ©yuncuîarsnjn deri k.vnrtis, çevre, çap ve uzunluk ölçümleri değerlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel açidan anlamls fark bulundu (P-Cö,05}. Ancak diğer üike sporcuîannsn değerleri de bizim sporcu iarsmı'z t nı değerlerinden farklı bulundu. Somatotsp değerlendirmede Eîiî Türk Sutopu oyuncuîannsn endo-mezoraorf, kontrol grubunun. ise ekto-mezomorf olduğu saptand:. Diğer üike sutopu oyuncularıyla bizim sutopu oyuncu ianîrnz arasında somatotip farklsiîk gözlenmedi.Vücut kompozisyonu değerlendirmede, vücut yağ yüzdesi, yağ ağırlığı ve yağsiz vücut ağıriığs değerlerinde Elit Türk sutopu oyuncuları ile kontrol grubu arassnda istatistiksel açsdan anlamls fark butundu (P«Cof05).. Elit Türk sutopu oyuncuların sn solunum para met re ser i ve aerobik güç değerleri iîe kontrol grubunun değerleri arassnda da istatistiksel açıdan anîarcîl; fark bulundu (P 4. 0,05). Total MaxYO_ baksmsndan diğer ülke sutopu oyuncularıyla bizim sutopu oyuncularımız arassnda fark olmamasına rağmen, kiiogranrc başsna kuüanîian oksijen mSktamnda farkizhk görüldü. ''ym "»«tez.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 20 elite Turkish water poio players Cage 3S=2Q»5, 5D=+2,293 and a control group consisted of IS players (age :*s=2S.22, SD=*2,52) physical and functional parameters are raeasured. For physical profile antropometric.Treasures are sosnetotype and body compositions sre determined- For investigating physiological (functional) profile breathing parameters and aerobic capacity are sseasured» The result of these measurements are; - The ages of Turkish water polo players are lower than the other countries players» - The average height of the Turkish elite water polo players (x=182 Cm, 3D* 5-88) is above the control group's height îjc=176.3 cm, SD-5-=5,3) and below îhe other countries players» - The body weight of Turkish elite water poio players are (x=7S»5 kg, SD=+1ö,73} above the control groups »eight (x=SS,S kg, SD+S,S) and below the other countries players weight» - Elite Turkish player's skin fold, circumference, diameter and lengthiness values are raostiy different than the control group!s values {P^ö.83}» The other countries players values are also different than our players values» - Elite Turkish maî&r polo players are endomesomorf, She control group is ectaraesoKiorf» There is no sosnatctype difference between our players and the other countries players - There is a statistical difference b'Bt^e'sr, body fat percentage, fat weight and lean body weight values of elite Turkish water poio players and the control group»- { P