Yüksek enflasyon dönemlerinde finansal raporlama standardı (TMS-2) ve Türkiye'de enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkilerini gidermeye yönelik yapılan yasal düzenlemeler
Standart of financial reporting during the high inflation periods and the legal orders which were made to decrease the affect of the inflation on the financial statements in Turkey
- Tez No: 92121
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU Yüksek Enflasyon Dönemlerinde Finansal Raporlama Standardı (TMS-2) ve Türkiye'de Enflasyonun Finansal Tablolar Üzerindeki Etkilerini Gidermeye Yönelik Yapılan Yasal Düzenlemeler Neşe GEREK İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Prof.Dr. Ferruh ÇÖMLEKÇİ 1975'li yıllardan itibaren ülkemizin etkisinde bulunduğu yüksek enflasyon ortamı, makro düzeyde ülke ekonomisini, mikro düzeyde ise işletmeleri olumsuz yönde etkilemektedir. İşletmelerin temel veri kaynağı olan muhasebe ve onun ürettiği finansal tablolar üzerinde enflasyonun tahribatlarını en aza indirgeme çabaları çerçevesinde vergi mevzuatımızda çeşitli hükümlere yer verilmiştir. Bunlardan en önemlisi ve en yaygın olanı“Yeniden Değerleme”uygulamasıdır. Ancak bu uygulamanın finansal tablo rakamlarında sağladığı bilgi düzelmesi son derece sınırlıdır. Genellikle işletmelerde vergi matrahı hesaplamaya ya da verginin ertelenmesine yönelik bu tür vergisel önlemler finansal tabloların yararlılığı ve homojenliğini sağlamada yetersiz kalmakta, faaliyet sonuçlarının doğru olarak gösterilmesine imkan vermemektedir. TMUDESK'in I Ocak 1997 tarihinde yayınlamış olduğu“Yüksek Enflasyon Dönemlerinde Finansal Raporlama Standardı (TMS-2)”finansal tabloların yüksek enflasyon ortamında düzenlenme esaslarını içerir. TMS-2'de yüksek enflasyon dönemlerinde Türk Lirası birimine göre sunulan faaliyet sonuçlarının ve finansal durumun bir anlam taşımayacağı hükmüne yer verilerek, finansal tabloların, dönem sonundaki liranın satınalma gücüne göre düzeltilmesi gereği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Financial Reporting Standard During the high inflation periods and regulation toward preventing affects of inflation of financial statement in Turkey. High inflation has created adverse affect on firms at the both macro and micro level there are some regulations in tax legislation to prevent adverse affect of inflation of financial statement which are the basic data source of accounting. Most important and most widely used of this is the application revaluation. But the contribution of this application to increase quality of information is very limited. Often the decisions to postphone tax payment can be inadequate to provide homeqenious financial statements and quality of information provided this statement. TMUDESK's work of“Standards of financial reporting during the high inflation periods”contains the principles of the preparing financial statements in high inflation oriented environment. In TMS-2 it is arqued that financial statements should be adjusted based on the purchased power of the Turkish Liras at the end of the period. Instead of taking the Turkish Liras during the high inflation periods.