Enflasyon muhasebesinde ulusal ve uluslararası standartlar ve bir uygulama örneği
An Application example for the national and international standards on inflation accounting
  1. Tez No: 89238
  2. Yazar: AYŞEGÜL CİĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
341 ÖZET Bu tezin konusu, enflasyon muhasebesinde ulusal ve uluslararası muhasebe standartlarının irdelenmesidir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, enflasyonun iktisadi olarak tanımı, nedenleri ve çeşitleri açıklanmıştır. Daha sonra enflasyon ve muhasebe ilişkisi ve enflasyonun temel finansal tablolar üzerindeki etkileri incelenerek, çeşitli ülkelerde ve Türkiye de enflasyon muhasebesi uygulamaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, enflasyon muhasebesinde standartların yeri açıklanmıştır. Bu bölümde genel olarak muhasebe standartları üzerinde söz sahibi olan kuruluşlar ile ilgili bilgiler verilerek uygulama alanı geniş olan UMS 29 nolu“Hiperenflasyonlu Ülkelerde Finansal Raporlama”standardı ve cari maliyet muhasebesinde SSAP 16 nolu standard açıklanmıştır. Ayrıca UMS 29 nolu standarda uyumlaştırılarak çıkartılan TMS 2 nolu“ Yüksek Enflasyon Dönemlerinde Finansal Raporlama”standardın UMS 29 nolu standardla farklılıkları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, UMS 29, TMS 2 ve SSAP 16 nolu standartların bir gıda işletmesinin finansal tabloları üzerindeki uygulamasına yer verilmiştir. Ayrıca, enflasyon muhasebesi uygulayan 28 firma üzerinde bir anket çalışması yapılmış olup, anketle ilgili dikkat çekici veriler sonuç bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
342 ABSTRACT The subject of this thesis is to analyse and compare national accounting standarts and international accounting standards The thesis consists of 3 sections. In the first section, first of all the economical description of inflation is given; causes and types of inflation are explained. After that, the relationship between inflation and accounting, and additionaly, the effect of inflation on financial statements are analysed. Finally, the application of inflation accounting principles in Turkey and different countries are examined. In the second section the position of standarts in inflation accounting is explained. In this section, general information about the accounting institutions which have an authority over the accounting principles is presented; moreover, the IAS 29“ Financial Reporting in Hyperinflationary Economies ”standard and SSAP 16“Current Cost Accounting”standard are explained. Additionaly, the differences between IAS 29 and TMS 2, a Turkish adaptation of IAS 29,“ Financial Reporting in High Inflationary Periods ”are discussed. In the final section, an illustration of IAS 29, TMS 2 and SSAP 16 applications over the financial statements of a food company is presented. In addition, a survey study is carried out on 28 companies which are applying inflation accounting; and interesting data collected during this survey are inculuded in the conclusion section. 'r^OTIM on HEiaosl