Avrupa tek pazarının Türk ihracatçı firmalar tarafından endüstriyel ürünler açısından bölümlendirilmesi
The Single market is segmented by Turkish exporter firms according to industrial products
- Tez No: 92122
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ GÜMRÜK BİRLİĞİ SÜRECİNDE AVRUPA TEK PAZARININ TÜRK İHRACATÇI HRMALARTARAFINDAN BÖLÜMLENDİRİLMESİ N. Figen ERSOY İşletmeAnabilim dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak, 1999 Danışman: Prof. Dr. Birol Tenekecioğlu İşletmelerin pazarlama eylemleri, faaliyetlerini yöneltecekleri ve karşılık alabilecekleri grubu belirlemeleriyle başlar. İşletmenin ürettiği mal ve hizmetleri satın alacak olan kişi ya da gruplar saptandıktan sonra, işletme pazarlama eylemlerini bu kitle ya da kitlelere yöneltir. İşletmenin pazarlama eylemlerini yönelttiği grup işletmenin pazarını oluşturur Bir pazarı homojen bölümlere ayırma ve her birine farklı bir ürün ya da hizmetle ulaşma, değişen koşullara bağlı olarak günümüzde pazarlama teorisinin ana odaklarından birisidir Pazar Bölümlemeyi, başlangıçta müşteriyi temel alan, rakiplere karşı işletmenin güçlü yönlerini ortaya çıkaran ve işletmenin kaynaklarını maksimum kullanmayı hedefleyen analitik bir süreç olarak tanımlamak mümkündür. Pazar Bölümleme, geniş ölçüde tüm sektörlere uygulanabilen, pazar analizi kurallarına dayalı bir stratejidir. En temel anlamda Pazar bölümleme tüm pazar içindeki heterojen grupların ortak satın alma davranışları ve ihtiyaçlar doğrultusunda homojen gruplara dönüştürülmesidir.Bir pazar basit olarak benzer ihtiyaçtan olan müşterilerden oluşur. Bunu diğer bölümlerden farklı ihtiyaçları olan kullanıcılardan oluşan bölümler ve alt gruplardan oluşan pazarlar izler Tüketici ve endüstriyel ürün pazarlan bölümlemek için pek çok yaklaşım önerilmektedir. Endüstriyel pazarların bölümlenmesinde iki temel yaklaşımönerilmektedir. Endüstriyel pazarların bölümlenmesinde iki temel yaklaşım kullanılmaktadır. Bunlar Makro/Mikro bölümleme yaklaşımı ile Nest yaklaşımıdır. Bunun dışında Kullanıma Yönelik Özel değişkenlerin temel alındığı üçüncü bir yaklaşımdan da sözetmek mümkündür. 1992 yılında Avrupa'da Tek Pazar uygulamasına geçilmesiyle birlikte, özellikle Avrupa kökenli olmayan işletmeler güç durumda kalmışlardır. Daha önce Topluluk bünyesinde Avrupa Ülkeleri bir bütün olarak kabul edilse de 1992 Tek Pazar programı, ülkelerin ekonomik ve sosyal bütün alanlarda birleşmesini sağlamış, bu da yabancı şirketlerin karşısına ortak düzenleme ve kurallarla tek bir Avrupa'nın çıkmasına neden olmuştur. Avrupa'ya yönelik pazarlama, Avrupa kıtasında oluşan değişimleri ve özgün nitelikleri gözönüne alarak pazarlama stratejilerinin oluşturulması ve pazarlama faaliyetlerinin planlanması, uygulanması ve denetimidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Firm's marketing action begins by determining the group that they will concentrate on and hope to get a respond. After that identification, they focus their marketing actions on those group/groups.These groups comprise the market of the firm. Depending on varying conditions, dividing the market into homogenous segments and reaching these segments by diffrent and appropriate products/services is the main focus of the contemporary marketing theories. It is possible to define the market segmentation as an analytic process that based first on the customer satisfaction, realise the strong points against the competitors, and optimise the sources of the firm. Market segmentation, which is general could be applied to all industries, is a strategy based on the market analysis. It is basically a conversion of the heterogeneous groups (of the whole) in to homogenous groups in the line of common needs and buying behaviour. A market simply consist of the buyers with similar needs. In that, we have groups and subgroups having customers of diffrent needs.There ara several approaches to segment the customer and the industrial product markets. For industrial market segmentation, we basically have to approaches; one is micro/macro segmentation and the other nest approaches. In addition, it is also possible to consider a third one that relies on demand-specific parameters. By the beginning of Single market of Europe in 1992, the companies of non- european origin had experienced many difficulties. Although, before 1992, it was considered the European Countries as a single country. A marketing program created the integration of economies and also all sociall issues of these countries. This, in turn, resulted in Single Europe Market with common regulations and rules against the foreign firms. Euromarketing is the determination, planning, application and controlling the marketing strategies that take into account of euro changes and its specific properties.