Yeni heteroaromatik tiyosemikarbazon bileşiklerinin sentezi
Synthesis of new heteroaromatic thiosemicarbazone compounds
  1. Tez No: 921210
  2. Yazar: EDA GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK NARTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Heteroaromatik bileşikler, yapılarında karbon atomlarının yanı sıra azot, kükürt ve oksijen gibi heteroatomlar içeren halkalı organik bileşiklerdir. Tiyosemikarbazonlar, tiyosemikarbazit bileşikleri ile aldehit veya ketonların kondenzasyonundan elde edilen Schiff bazları sınıfındandır. Konjuge azot, kükürt iskelet sistemleri ve imin grupları içermeleri sebebiyle heterohalkalı tiyosemikarbazon bileşikleri özellikle biyolojik ve farmakolojik öneme sahip bileşiklerdir. Bu tez çalışması kapsamında, potansiyel antimikrobiyal ajanlar olarak 6 (altı) yeni heteroaromatik tiyosemikarbazon bileşiği sentezlenmiştir. Yeni heteroaromatik tiyosemikarbazon bileşikleri, template metot ile 4-amino-6-kloropirimidin-5-karboksaldehit ile tiyosemikarbazit ve benzaldehit türevlerinin (4-feniltiyosemikarbazit, tiyosemikarbazit, 4-etil-3-tiyosemikarbazit 2-imidazolkarboksaldehit, 2-piridinkarboksaldehit) kondenzasyon reaksiyonu sonucu elde edilmişlerdir. Bazı sptektroskopik teknikler (element analizi, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, SEM-EDS) kullanılarak sentezlenen yeni heteroaromatik tiyosemikarbazonların yapıları aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heteroaromatic compounds are cyclic organic compounds that contain heteroatoms such as nitrogen, sulfur, and oxygen in addition to carbon atoms in their structures. Thiosemicarbazones belong to the class of Schiff bases obtained by the condensation of thiosemicarbazides with aldehydes or ketones. Due to the presence of conjugated nitrogen, sulfur skeleton systems, and imine groups, heterocyclic thiosemicarbazone compounds are particularly significant in terms of their biological and pharmacological properties. In this thesis, six new heteroaromatic thiosemicarbazone compounds have been synthesized as potential antimicrobial agents. The new heteroaromatic thiosemicarbazones were obtained by the condensation reaction of 4-amino-6-chloropyrimidine-5-carbaldehyde with thiosemicarbazide and benzaldehyde derivatives (4-phenylthiosemicarbazide, thiosemicarbazide, 4-ethyl-3-thiosemicarbazide, 2-imidazolecarbaldehyde, 2-pyridinecarbaldehyde) using the template method. The structures of the synthesized new heteroaromatic thiosemicarbazones were elucidated using several spectroscopic techniques (elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, SEM-EDS).