Atık araç lastiklerinin metatez reaksiyonları ile geri dönüştürülmesi
Recycling of waste vehicle tires through methathesis reactions
  1. Tez No: 921209
  2. Yazar: EMRE BEYTULLAH TAŞTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ÖZGÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Atık lastiklerin geri dönüşümünde kullanılan yakma ve piroliz gibi geleneksel yöntemlere alternatif çalışma yapılmıştır. Çapraz metatez reaksiyonları ve Grubbs tipi katalizörler kullanılarak yeni bir geri dönüşüm yöntemi geliştirilmiştir. Çalışma, lastiklerin ana bileşeni olan 1,4-cis-poli(isopren) polimerini metil akrilat, metil-10-undesenoat ve dimetil fumarat gibi çapraz bağlayıcı ajanlarla reaksiyona sokarak, 350-700 Da aralığında ester sonlu fonksiyonel oligomerler elde etmeye odaklanmıştır. Reaksiyon koşulları önce 1,4-cis-poli(isopren) model sisteminde optimize edilmiş, ardından gerçek atık lastik örnekleri (granül orbit-NR ve otomobil lastiği) üzerinde uygulanmıştır. Denemelerde, kütlece %42'ye kadar çözünür fraksiyon izole edilmiş ve ürünler SEC ve 1H-NMR yöntemleriyle detaylı şekilde karakterize edilmiştir. Ayrıca, süreç maliyet analizleri gerçekleştirilmiş ve çapraz metatez temelli bu yöntemin çevreci ve ekonomik bir geri dönüşüm stratejisi sunduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
An alternative approach to traditional methods such as incineration and pyrolysis for the recycling of waste tires has been developed. A novel recycling method utilizing cross-metathesis reactions and Grubbs-type catalysts has been introduced. The study focuses on reacting the primary component of tires, 1,4-cis-poly(isoprene) polymer, with cross-linking agents such as methyl acrylate, methyl-10-undecenoate, and dimethyl fumarate to produce ester-terminated functional oligomers within the molecular weight range of 350-700 Da. Reaction conditions were first optimized using a model system based on 1,4-cis-poly(isoprene) and subsequently applied to real waste tire samples, including granulated orbit-NR and automotive tires. Experiments achieved up to 42% soluble fraction by mass, and the resulting products were thoroughly characterized using SEC and ^1H-NMR techniques. Additionally, cost analyses of the process were conducted, demonstrating that this cross-metathesis-based method provides an environmentally friendly and economically viable recycling strategy.