Kırşehir ilinde ekmeklik ve makarnalık buğdaylarda yıllara göre depolama ve depolama işlemlerinin incelenmesi
Investigation of storage and storage processes in common and durum wheats by years in Kırşehir province
  1. Tez No: 921228
  2. Yazar: AHMET RAŞİT ŞANSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, TMO tarafından Kırşehir ilindeki ekmeklik ve makarnalık buğdaylardan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünce her yıl yenilenen (güncellenen) ölçütlere göre satın alınan ekmeklik ve makarnalık buğdayların depolamasında kullanılan depo tipleri hakkında özet bilgiler, ilgili görsel, çizim ve açıklamalarla birlikte verilmiş, aynı zamanda satın alınan tahıllardaki (ekmeklik ve makarnalık buğdayların) yıllara göre ölçütlerin durumu ve bu bakımdan izledikleri eğilim çeşitli grafiklerle ortaya konulmuş, ortaya çıkan çeşitli depolama güçlükleri ile bu bakımdan çeşitli öneriler sıralanarak, bir sonuca varılmaya çalışılmıştır. Kırşehir ilinde TMO'ya teslim edilen ekmeklik ve makarnalık buğdaylardaki analizlerde (Yıllara göre değişmekle birlikte) dikkate alınan faktörler Hektolitre ağırlığı (kg/hL), kırık tane (%), kusurlu tane (%), Süne (Eurygaster integriceps L.) ve Kımıl (Aelia rostrata L.), Çimlenmiş/filizlenmiş tane (%), Diğer maddeler (%) ve Protein Oranı (%)'dır. (2022-2023-2024) döneminde satın alınan ekmeklik buğdaylardaki nem (%) ortalaması, sırasıyla % [(11,04-12,61)/(9,04-10,12)/(8,72-10,04)]; (2022-2023-2024)'de ise makarnalıklardaki değer, % [(10,96)/(8,80-9,17)/(8,88)] aralığındadır. Diğer depolama ölçütlerine uygunluğun yanı sıra, alım yapılan tüm tahıllarda depolamaya uygunluğun da arttığı görülmüştür. Ayrıca, Kırşehir ilinde üretilen ekmeklik ve makarnalık buğdayların depolanmasındaki“Kapalı Depo”miktar ve kapasitesinin yetersiz kaldığı ve bu bakımdan bir ihtiyaç olduğu da vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a summary of information about the types of warehouses used in the storage of bread and durum wheat purchased by General Directorate of Soil Products Office (TMO) from bread and durum wheat in Kırşehir province according to the criteria renewed (updated) every year by the TMO is given together with the relevant visuals, drawings and explanations, At the same time, the status of the criteria in the purchased cereals (bread and durum wheat) according to the years and the tendency they follow in this respect are presented with various graphs, various storage difficulties and various suggestions in this respect are listed and a conclusion is tried to be reached. Hectoliter weight (kg/hL), broken grain (%), defective grain (%), stink bug (Eurygaster integriceps L.) and aelia (Aelia rostrata L.), germinated/sprouted grain (%), other substances (%) and protein ratio (%) are the factors taken into consideration in the analysis of bread and durum wheat delivered to TMO in Kırşehir province. The average moisture content (%) of bread wheat purchased in the period (2022-2023-2024) was [(11,04-12,61)/(9,04-10,12)/(8,72-10,04)], respectively; and the value of durum wheat in the period (2022-2023-2024) was in the range of [(10,96)/(8,80-9,17)/(8,88)] %. In addition to complying with other storage criteria, it was observed that suitability for storage increased in all purchased grains. It was also emphasized that the amount and capacity of“Closed Warehouses”for storing bread and durum wheat produced in Kırşehir province is insufficient and that there is a need in this respect.