Kırşehir ilinde ana sınıflarında çalışan kadrosuz usta öğreticilerin kendi yeterliliklerine ait görüşlerinin incelenmesi
The examination ofthe unstaffed teachers? own ideas about their proficiencies who work in Kırşehir city kidergarden schools
  1. Tez No: 215267
  2. Yazar: FERHAT BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL SELİMHOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma ile Kırşehir ili Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki ilköğretimokulları ana sınıflarında görev yapmakta olan kadrosuz usta öğreticilerin ana sınıfıprogramını uygulamadaki yeterlilikleri kendi görüşlerine dayalı olarak incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, 2004-2005 eğitim öğretim yılında Kırşehir ilimerkez ve ilçelerindeki ilköğretim okulları ana sınıflarında çalışmakta olan 38kadrosuz usta öğretici oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde araştırmacıtarafından geliştirilen ve iki boyuttan oluşan ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırmadakullanılan ölçme aracının geçerliliği için ilk aşamada geliştirilen ölçme aracı uzmangörüşüne başvurulmuş ve daha sonra uygulamaya dâhil olmayan ilköğretim ana sınıfıöğretmenlerine uygulanarak ölçme aracının güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Busüreçte hatalı ve eksik olan sorular saptanmıştır. Bazı sorular çıkarılırken bazı sorularüzerinde ise gerekli düzenlemeler, çeldiriciler eklenerek ölçme aracına son haliverilmiştir. Ölçme aracı son haliyle 7 boyuttan ve 86 maddeden oluşmaktadır.Kullanılan ölçme aracının Alpha iç güvenirlik katsayısı 0,914 bulunmuştur. Her birboyutta kadrosuz usta öğreticilerin ölçek maddelerine verdikleri cevaplar ayrı ayrıincelenerek yeterlilikleri saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca araştırma örneklemindebulunan kadrosuz usta öğreticilerin mesleki bilgileri (cinsiyet, mesleki kıdem vemezun oldukları okul türü) alınarak bu kısımlarda yorumlanmıştır. Geliştirilen ölçmearacı Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE vasıtası ile il merkezi ve ilçelerindebulunan ilköğretim okullarına bağlı ana sınıflarında çalışmakta olan kadrosuz ustaöğreticilere ulaştırılarak veriler elde edilmiştir.Araştırma verilerinin analizinde SPSS11.0 programı kullanılmış ve kadrosuz usta öğreticilerin mesleki bilgileri veprogramı uygulamadaki yeterlilikleri ile ilgili veriler, frekans (f), yüzde (%),aritmetik ortalama (X) ve standart sapma (ss) değerleri kullanılarak analiz edilmiştir.Mesleki bilgilerin analizi sonunda kadrosuz usta öğreticilerin iş ortamındanmemnun olmalarına rağmen aldıkları maaşı yeterli bulmadıkları, ortalama 11-20kişilik sınıflarda görev yaptıklarını belirtmektedirler. Ayrıca meslek sırasındaherhangi bir hizmet içi kursu almayanların sayısının fazla olduğu ve 2002 yılı OkuliiiÖncesi Eğitim Programı hakkındaki bilgiyi en fazla eğitimleri sırasında aldıklarıgörülmektedir. 2002 yılı Okul Öncesi Eğitim Programını uygularken araç-gereçyetersizliği, fiziksel koşulların yetersizliği ve program konusunda rehberlikçalışmalarının yetersizliği gibi güçler ile karşılaştıklarını ifade etmişlerdir.Verilerin analizi sonucunda; kadrosuz usta öğreticilerin hedefler ve planlama,oyun etkinlikleri ve okuma yazmaya hazırlık çalışmaları boyutundaki maddeleri herzaman gerçekleştirdikleri görülmektedir. Serbest zaman etkinlikleri boyutunda ustaöğreticilerin çoğu zaman ilgi köşelerindeki malzemelerde değişiklik yaptıkları ve ilgiköşelerindeki malzemelerin gerçek malzemeden oluşmasına dikkat ettiklerigörülmektedir. Türkçe dil etkinlikleri boyutundaki yeterlilikleri ile ilgili maddelereverdikleri cevaplarda; hikaye öncesi etkinliklerde, çocuklara hikaye okurken kısmenpazen tahta kullandıkları ve çocuklarla sohbet sırasında çoğu zaman gerçek nesnelerikullandıkları görülmektedir. Hikaye sonrası etkinliklerde ise öğrencilerin çoğuzaman araç-gereç kullanmalarını sağlamaktadırlar. Müzik etkinlikleri boyutundakiyeterlilikleri ile ilgili maddelerde; çocukların çoğu zaman müzik aletlerini (zil,marakas, org, tef, ksilofon, vb.) kullanmalarına imkan tanıdıkları, çocukların müzikliöykü oluşturmalarına rehberlik ettikleri ve çocuklara nefes açma çalışmalarıyaptırdıkları görülmektedir. Fen-doğa etkinlikleri boyutu incelendiğinde ise kadrosuzusta öğreticiler çoğu zaman çocuklara gezi-gözlem, inceleme yapmalarına imkansağlamaktadırlar.iv
Özet (Çeviri)
In this study, the unstaffed kindergarden teachers capability of applying thekindergarden programme has been searched.The searched has been made on 38 unstaffed kindergarden teachers who wereworking in Kırşehir National Education Directorate in the 2004-2005 shool therm.A two parted means has been used for getting the detums which has devoloppet bythe searcher. The search means which has used in teh search has been detected by theprofessionals and applied to the kindergarden teachers who haven?t involved in thesearch and by this way its reliability has been proved. During this period false andlack questions has been detected. Some questions have been taken out and some ofthem have been changed, and by adding some tricks its last shape has been given.The search means becomes 7 parts and 86 questions. The search means mid securityfold number is found 0,914. In each part, the answers of the unstaffed kindergardenteachers have been examined separately and tired to understand their capability. Onthe other way the unstaffed kindergarden teachers employment knowledge ( sex,employment year. School type ) have been explained. By Kırşehir NationalEducation Directorate Search and Devolopment Department cause the reach of thesearch to the unstaffed Kindergarden teachers in Kırşehir center and the villageswhile analyzing the results SPSS.11.0 programme, frequency ( f ), percentage ( % ),arithmetic average ( x ) and standart astray have been used.The unstaffed kindergarden teachers are declaring that they are happy withthe working situations but thy find the fees very low and they decleare that they areworking iv classes between 11-20 students. It is also seen that the number whohaven?t taken any inservice training is very high and they are taking the informationabout the 2002 pre-school education programme during their education. They havealso decleared that that they came across with the lack of information about theprıogramme, and the lack of materials.After analyzing the results of the unstaffed kindergarden teachers targets,planning, plays and the studies about reading, it has seen that all these activities havebeen done by them properly.vIt has been seen that the materials in the attraction corner have changedfrequently and materials have became from real staff.While telling stories they use cotton boards and while talking they use materials. Inthe music section they let the children to use the music instruments like bell,marakas, organ, ksilofon, drum etc. They let the children to perform stories withmusic and they make breath opening exercises. In the science and nature section theunstaffed kindergarden teachers let the students to discover their environment andmake local visit.