Deprem sonrası ışık kirliliği Malatya modeli
Light pollution after earthquake Malatya model
  1. Tez No: 921263
  2. Yazar: FAYSAL KUTLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çok eski zamanlardan günümüze kadar canlılar yaşam kalitesini ve güvenliklerini arttırmaya yönelik olarak bir takım arayışlar içerisinde olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Maslow'un ihtiyaçlar piramidi; 1-Fizyolojik ihtiyaçlar 2-Güvenlik ihtiyacı 3-Dair olmak, sevgi, sosyal ihtiyaçlar 4-Değer görme ihtiyacı 5-Kendini gerçekleştirme gereksinimi şeklinde devam etmektedir. Görüldüğü gibi fizyolojik ihtiyaçlardan sonra gelen en önemli kavram insanların kendisini, ailesini ve çevresindeki diğer canlıları korumak adına büyük önem taşıyan“Güvenlik”kavramıdır. Güneşin kaybolup gece karanlığın iyice etkili olmaya başlamasından sonra insanlar bu durumu güvenli hale getirmek için çok eski zamanlardan bu yana yukarıda da söylediğimiz gibi güvenlik için yapay ışık üretmeye başlamışlardır. Elektriğin icadından önce aydınlanma; ateş, gaz lambası, mum gibi bir takım kaynaklarla sağlanırken daha sonra elektriğin icadıyla ampuller, sonrasında led lambalar vb. kullanılmaya başlanıldı.Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız, özellikle geceleyin gün ışığı olmadığı zamanlarda daha fazla kullanılan ışık kaynakları şimdilerde yanlış şekillerde kullanımlarından kaynaklanan bir kirliliğe neden olmaktadır. Işık kirliliği dediğimiz bu olay birçok alandaki çalışmaları ve özellikle canlı türlerinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi astronomik çalışmaların da aksamasına sebebiyet vermektedir.
Özet (Çeviri)
From ancient times to the present day, living things have been and continue to be in search of ways to increase their quality of life and safety. With this theory, in Maslow's pyramid of needs; 1-Physiological needs 2-Need for Security 3-Affection, love, social needs 4-Need to be valued 5-It continues in the form of the need for Self-Actualization, and as can be seen, the most important concept after physiological needs is the concept of“Security”, which is of great importance for people to protect themselves, their families and other living things around them. After the sun disappeared and the darkness of the night began to take effect, people started to produce artificial light for security, as we said above, since ancient times in order to make this situation safer. Enlightenment before the invention of electricity; While it was provided by some sources such as fire, gas lamp, candle, then with the invention of electricity, light bulbs, then LED lamps, etc. Light sources that we frequently use in our daily lives, especially at night when there is no daylight, are now causing pollution due to their incorrect use. This phenomenon, which we call light pollution, negatively affects studies in many fields and especially the quality of life of living species, and also causes disruption of astronomical studies.