Atatürk Dönemi iktisat politikalarını belirleyen iktisadi düşünce akımları ve tartışmaları
The Economic ideas and arguments which determine the economic politics of Atatürk
  1. Tez No: 92127
  2. Yazar: FİGEN GEVELİ KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
DOKTORATEZÖZÜ ATATÜRKDÖNEMİ İKTİSAT POLİTİKALARINI BELİRLEYEN İKTİSADİ DÜŞÜNCEAKIMLARIVETARTIŞMALARI Figen GEVELİ KALYONCU İktisatAnabilimDah Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Prof.Dr. Burhan ERDEM ÖZET Atatürk Dönemi İktisat Politikalarını belirleyen iktisadi düşünce akımları ve tartışmalarını incelendiği çalışmamız 1930-1938 dönemini kapsamaktadır. Ancak Cumhuriyet'in kurulduğu yıllarda uygulanan iktisat politikaları daha önceki dönemlerde uygulanan iktisat politikaları ile süreklilik içinde olduğundan incelemelerimizeCumhuriyet öncesi dönemden başladık. Cumhuriyet öncesi dönemde ekonomik olaylar doktrin biçiminde ele alınmamış, Tanzimat Dönemi, daha sonra I. ve II.Meşrutiyet Dönemlerinde ekonomik olaylar karşısındaki düzenlemeler yan-sömürge durumunda olan Osmanlı İmparatorluğu'nun dışından, kapitalist ülkeler tarafından gerçekleştirilmiştir. Bundan dolayı I. Dünya Savaşı'na kadar batıda hakim olan liberal iktisat politikaları Osmanlı İmparator] uğu'nda da hakim olmuştur. I.Dünya Savaşı'nın başlaması milli iktisat politikası uygulamaları için gerekli koşulları sağlamış olsa da, ekonomik ve siyasal bakımdan gerileme süreci içinde bulunan ülke Avrupa devletleri tarafından paylaşılmış, Mustafa Kemal ise bağımsızlık amacıyla harekete geçmişti. Bu noktada temel amaç bağımsızlık olmuş, ekonomik sorunlar ikinci plana düşmüştü. Batılı Devletlerle yapılan sıcak savaşın bitmesinden sonra, Mustafa Kemal Batılı ülkeleri ikna edecek liberal iktisat sisteminin Türkiye'de de uygulanabileceğini kanıtlamak amacıyla İzmir İktisat Kongresi 'nin toplanmasına karar vermişti. İzmir İktisat Kongresi kararlarının alındığı 1923 yılından, büyük dünya bunalımının ortaya çıktığı 1929 yılına kadar olan dönem liberal iktisat politikaları uygulamalarına sahne olmuştur. 1929 yılından sonra ise düşünsel planda liberalizme saldırılar başlamıştı. Dolayısıyla yeni siyasal bağımsızlığa sahip olan birçok azgelişmiş ülkede özellikle dış ticaret alanında korumacı politikalar gündeme gelmişti. Buna bağlı olarak Türkiye ekonomisinde de 1929-1932 yıllan arasında korumacılık hakim olmuş, 1932 yılından sonra ise devletçi ekonomi politikaları uygulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ECONOMIC IDEAS AND ARGUMENTS WHICH DETERMINE THE ECONOMIC POLITICS OF ATATÜRK ABSTRACT This study concerns the economic ideas and arguments which determine the economic politics of Atatürk between 1930 and 1938. However, since the economic politics which were applied through the first years of Turkish Republic are closely related with the economic politics applied before the establishment of republic, our study also includes the years before the republic (pre-republic). The economic applications were not considered as a doctrine in the pre-republic period. The economic reforms in the Tanzimat period and the following 1st ad 2ncl Constitutional Monarchy (Meşrutiyet) periods were out of control of the semi-colony Ottoman Empire and applied by the capitalist states. For this reason, liberal economic politics which were dominant in the West until the 1st World War were also dominant in Ottoman Empire. ALthough the beginning of 1st World War provided the requirements for the applications of the national economic politics, the Empire which was in the economical and political decline period, was conquered by the European States. At the same time, Mustafa Kemal began to apply his plans aiming independency. At this point, the main idea was independency of the nation which preceded the economic problems. After the war with the European States, Mustafa Kemal decided to make İzmir Economic Congress in order to prove that liberal economic applications can also be put into practice in Turkey. The liberal economic politics were applied in the period beginning from 1923 in which decisions about economic politics were taken in İzmir economic Congress until 1929 in which the Great depression appeared. After 1929, liberalist ideas were seriously criticised. Thus, in many less developed countries which have recently been independent began to apply the protective economic politics especially in the foreign trade. Consequently, protective economic politics became dominant between 1929 and 1932 in Turkish Economics. After 1932, Etatist Economics Politics have been tried to be applied.