Atatürk Dönemi ekonomi politikalarının Türkiye ekonomisine etkileri
The effects of Turkey economy on economy policies Ataturk term
  1. Tez No: 585036
  2. Yazar: BURCU SONGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİS ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Atatürk döneminde uygulanan iktisat politikaları ele alınmış ve ekonomide ortaya çıkardığı sonuçlar incelenmiştir. Bir ülkenin ekonomik yapısını tarihsel süreç içerisinde değerlendirmek gerekir. Ülkedeki gelişmeyi etkileyen unsurların belirlenmesi ve zamanla geçirdiği değişimin anlaşılması için ekonominin başlangıçta hangi aşamada olduğu saptanmalıdır. Bu sebeple Cumhuriyet rejimine geçişte mevcut ekonomik koşulların durumunu ve nasıl bir ekonomik mirasın devralındığını bilmek son derece önemlidir. Atatürk'ün milli ekonomi anlayışının temelini oluşturan“ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlığın da olmayacağı”düşüncesiyle iktisadi kalkınmaya ve ilerlemeye oldukça önem verilmiştir. 1923-1938 yılları arasında belirlenen ekonomi politikaları kısmen liberal kısmen de korumacı ve devletçi bir yapıya bürünerek uygulanmıştır. Çalışma kapsamında, Türkiye'yi böylesi bir politika değişikliğine götüren etken ve sonuçlar ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Anahtar Sözcükler İktisat Politikası, Sanayi, Devletçilik, Ekonomik Bunalım, Planlama, Dış Ticaret
Özet (Çeviri)
In this thesis, the economics policy of new born Turkish Republic government at Atatürk period is addressed and the result occured in economy is examined. A country's economic structure must be evaluated in the historical process. The beginning economic grade has to be detected to specify the items that affects the progress of country and to understand alteration in time. For this reason, it is very important to know the current economic conditions and what kind of an inheritance is inherited during the transition to the Republican regime. According the thought;“Without of an economic independence there will be no political independence”which is the basis of the national economic intellection of Atatürk; term government gave weight to economic progress and development. Between 1923-1938 economic policy was implemented partially liberalist partially protectionis and statist. With in the scope of the study the factors which took Turkey such a policy difference and the results will be examined detailed. Keywords Economic Policy, Industry, Statism, Economic Crisis, Planning, Foreign Trade