The noun phrase accessibility hierarchy (NPAH) in the acquisition of English restrictive relative clauses by Turkish adult learners of English
Yetişkin Türk öğrencilerinin ilgi tümcelerini öğrenmede izledikleri sıra ve bunun ad öbeklerinin erişimlik sıralaması (NPAH) ile bağlantısı
  1. Tez No: 92126
  2. Yazar: AYNUR BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dil öğreniminde hedef dilin yapısının önemi inkar edilemez. Bu yapının nasıl ve neye göre öğrenildiğine dair bir çok açıklamalar yapılmıştır. Yapıların belirtilik derecesinin öğrencinin öğrenme sürecinde önemli bir rol oynadığı iddia edilmiştir, öğrencilerin belirtisiz yapılan, belirtili yapılara göre hem daha önce hem de daha az hatayla öğrendikleri öne sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı belirtilik ve dil öğrenimi konusundaki iddiaları, daraltma işlevli ilgi tümceleri açısından ele almak ve Ad öbeklerinin Erişimlik Sıralaması (NPAH) ile ilintisini araştırmaktır. Çalışmanın cevaplamayı amaçladığı sorular şunlardır: a) îngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen yetişkin Türk öğrenciler İngilizce ilgi tümcelerim öğrenirken NPAH'yi takip ediyorlar mı?, b) eğer etmiyorlarsa, İngilizce ilgi tümcelerini öğrenme sıraları nedir?, ve c) orta-düzey altı ve orta-düzey üstü seviyedeki İngilizce öğrencilerinin ilgi tümcelerini edinim sıralan farklılık gösteriyor mu?. Bu amaçla toplam 80 öğrenciye (orta-düzey altı seviyede 40 öğrenci ve orta- düzey üstü seviyede 40 öğrenci) ilgi tümceleri üzerine üç farklı veri toplama aracı verilmiştir. Bunlar; dilbilgisel doğruluk saptama testi, cümle bağlama ve çeviri sınavlarından oluşmaktadır. Bulgular NPAH ile kıyaslandığında, iyelik eki tümcesi yapısının sıralama açısından farklılık gösterdiğini ve bu yüzden öğrencilerin NPAH'yi takip etmediğini ortaya çıkarmıştır. Bulgular doğrultusunda, ilgi tümcelerim öğrenmedeki sıra özne ile başlamakta, tümleç, ve dolaylı tümleç veya yalın-dışı durum ile devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
While learning a language, the importance of the target language syntax cannot be denied. However, how this syntax is formed and developed in the learners' interlanguage has undergone many different explanations. Markedness is thought to play a role in learners' selection of syntactic items in the learning process; that is, it is claimed that students learn unmarked structures earlier and with a higher rate of accuracy than marked structures. This study aims at investigating this claim by studying Restrictive Relative Clauses in English within the framework of the Noun Phrase Accessibility Hierarchy (NPAH). It tries to find answers to three main questions: a) Do Turkish adult learners of English follow the NPAH while acquiring Restrictive Relative Clauses?, b) If not, what is the order of acquisition in Restrictive Relative Clauses for these learners?, and c) Do lower-intermediate and upper-intermediate students exhibit the same learning order while learning Restrictive Relative Clauses? To answer the research questions, 80 subjects (40 lower-intermediate and 40 upper-intermediate students) have been given three different tasks eliciting the five relative clause types on the NPAH. These included Grammaticality Judgement Test, Sentence Combining Task, and Translation Task. The findings suggest that the Genitive construction seems to violate the otherwise existing hierarchy, and thus neither of the groups follow the NPAH while learning English Restrictive Relative Clauses. Instead, the error rates refer to an order starting with Subject relativization, followed by Direct Object relativization, and Indirect Object or Oblique relativization.