İşletmelerde örgütsel yapıdaki işgören eğitimi ve yöntemlerinin Türk sanayiinde konumu ile döküm sektöründeki bir işletmede uygulamalı durumu ve yeni düzen önerisi
- Tez No: 92129
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAL CEM AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
n YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDE ÖRGÜTSEL YAPIDAKİ İŞĞÖREN EĞİTİMİ VE YÖNTEMLERİNİN TÜRK SANAYİİNDE KONUMU İLE DÖKÜM SEKTÖRÜNDEKİ BİR İŞLETMEDE UYGULAMALI DURUMU VE YENİ DÜZEN ÖNERİSİ T. Levent Altunbulak İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Nisan 1999 Danışman : Prof. Dr. İnal Cem AŞKUN Tarih boyunca gelişimini sürdüren işletmelerde işgören önemi günümüz koşullarında giderek önem kazanmaktadır. İşletmelerin çevre şartlarına karşı verimli bir şekilde sürekliliğini sağlaması için işgörenlerinin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir. İşgörenlerin eğitim ihtiyacının belirlenmesi, değerlendirilmesi ve doğru kaynaklardan karşılanması için amaca yönelik eğitim araçlarından yararlanılması gereklidir. Bu çalışmada örgüt yapısındaki ki işgörenlerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, ülkemizdeki eğitim düzeyi ve karşılaştırmaları ile Döküm Sanayinde faaliyetini sürdürmekte olan Entil A.Ş.'de eğitim uygulamaları incelenmiştir. Bu inceleme ile, işgörenlere uygulanan farklı eğitim sistemlerinin de değerlendirilme olanağı sağlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde işletme kavramı incelenip; işletme işgören ilişkisi değerlendirilmiştir. İkinci bölümde işgörenin işlevi ve eğitim üzerine durulmuştur. Üçüncü bölümde ise işletmelerdeki örgüt yapısı ve işgören incelenmiştir. Dördüncü bölümde örgüt basamaklarmdaki işgören eğitimi detaylandınlmış ve ülkemizdeki sanayi işletmelerinde ve genel anlamda eğitim de beşinci bölümde araştırılmıştır. Altıncı bölümde Döküm Sektörü ve bu sektörde faaliyet gösteren Entil A.Ş. deki eğitim uygulamaları ve yedinci bölümde bu uygulama sonuçlarına göre yeni düzen önerisi yapılmıştır. Sekizinci bölümde ise çalışma sonucu bulunmaktadır. iE&OGKHFflM MKJLC?
Özet (Çeviri)
ffl ABSTRACT In companies continuing their devolopments during the history the importance of the workers gradually gains prominence in today's circumstances. The education needs of workers should be met for obtaining the continuity of companies productively against envinenment conditions. For determining and revaluaiting the education needs of workers and for obtaining them from true sources. It is necessary to profit by subject matters suitable for the purpose. In this study, determining the education needs of workers in organisation stayes, education level in our country, comparisons of these cases and educations applications in ENTİL S-C continuing it's activities in casting industry have studied. With this study, the possibility of evaluating the different education systems applied on workers has been obtainced. In the first chapter in our study the relations between works and employers have been evaluated by studying the company concept. In the second chapter the function of worker and education have been conidefed. In the third chapter worker and organisation structure in companies have been studied in detail the education of workers in organisation stayecs has been studied, and in general industrial companies in our counry and education have been studied in the fifth chapter. In the sixth chapter casting sector and education applications in ENTİL S-C working in this sector have been studied, and according to the result of this application the new regulation suggestions have been proposed. In the last chapter the rescelt of the study is presented.