Safha maliyeti sisteminde üretim kayıplarının değerlendirilmesi ve bir uygulama
Production loss's evaluation in the process costing and an application
- Tez No: 92130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ERDİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SAFHA MALİYET SİSTEMİNDE ÜRETİM KAYIPLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE BİR UYGULAMA Vedat EKERGİL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1999 Danışman: Yrd. Doç. Dr. H. Erdin GÜNDÜZ Toplumun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan işletmeler yoğun rekabet ortamında mücadelelerini sürdürmek zorundadır. Globalleşen dünyada pazar paylarının sürekli olarak değişmesi, işletmelerin hayatta kalma mücadelelerinde kâr marjının önemini artırmıştır. Bu durumda, işletmeler klasik yönetim anlayışlarından uzaklaşarak maliyetin, kârın ve kalitenin ön plâna çıktığı yöntemler üzerinde çalışmalar yapmak zorunda kalmışlardır. Günümüz işletmeleri müşterilerini tatmin eden kalitede mamul üretebilmek ve yoğun rekabet ortamında varlığını sürdürebilmek için, katma değeri olmayan unsurları elimine ederek maliyetlerini en düşük seviyeye indirmeyi amaçlamaktadır. Böylece, kâr en yüksek seviyeye ulaşabilmektedir. Toplam kalite felsefesi işletmelerin yeniden yapılanmasını sağlarken, işletmelerde maliyetleri gereksiz yere artıran faktörler ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Ancak tüm bu çabalara rağmen, işletmeler bazı üretim kayıplarını kabul etmek zorunda kalmaktadır. İşletmelerin standartları içinde ya da standart dışında kalan üretim kayıplarını belirlemesi ve bu kayıpların değerlendirilerek üretimde yeniden kullanılabilir duruma getirilmesi gerekmektedir. Böylece, işletmelerde üretim kayıplarının değerlendirilmemesi sonucu ortaya çıkan zararlar azaltılırken, kaliteli mamullerin müşteriye sunulması nedeniyle kârları da arttırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Companies that are established to satisfy society's needs have to struggle in competition circumstances. Changing of the market shares continually in globalizing world has increased the importance of the companies' profit rate in competitive market. Under these circumstances, companies have to alter their traditional management methods into methods which profit, quality and cost are important elements. Today's companies, produce products to satisfy the customers' needs, activities under competitive circumstances, through eliminating the non value-added and decreasing the costs to minimum level. In this way profit reaches the maximum level. Total quality approach provides re-organization of companies and tries to abolish the unnecessarily which factors increases the costs. However, companies have to accept some production loss. Companies have to determine the production loss which is normal or abnormal and recycle of the production loss into production process. Thus, production loss decreases and profits may be increased.