Hastanelerde toplam kalite yönetimi uygulamalarında karşılaşılan engeller
Problems, faced in applying total quality management applications in hospital
  1. Tez No: 92131
  2. Yazar: BÜLENT ATMACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HASTANELERDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARINDA KARŞILAŞILAN ENGELLER Bülent ATMACAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Prof.Dr. Hikmet SEÇİM Endüstrideki başarılı uygulamaları ile istenilen amaçlara uygun sonuçlar elde edilmesini sağlayan toplam kalite yönetiminin sağlık sektöründe de uygulanması görüşleri gittikçe artmaktadır. Bugün Türkiye'de toplam kalite yönetimini uygulamak için çalışmalara başlamış ve kalite güvence belgesi almış bir çok özel ve kamu hastanesi mevcuttur. Türkiye'deki özel hastanelerin sayısının artmasıyla birlikte sağlık sektöründe hizmet rekabeti gündeme gelmiştir. En iyi sağlık hizmetini sunarak rakiplerine üstünlük sağlamak isteyen hastaneler, Amerika'daki ve Avrupa'daki hastanelerin istenen kalitede sağlık hizmeti sunumunda ve hasta memnuniyetini sağlamada toplam kalite yönetimini uyguladıklarını görmüşler ve bu yönetim tarzını kendi hastanelerinde de uygulamak için çalışmalara başlamışlardır. Özel hastanelerden sonra yeni bir yönetim anlayışına ihtiyaç duyulan kamu hastanelerinde de hizmet kalitesinin yakalanması için toplam kalite yönetimi kısa zamanda benimsenmiştir. Ancak Türkiye'deki kamu hastaneleri ve özel hastaneler toplam kalite yönetimi uygulamalarında kendi yönetim ve organizasyon yapıları içinde bir takım engellerle karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmada hastanelerin toplam kalite yönetimi uygulamalarında karşılaştıkları engellerin ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The idea that total quality management which has made the collection of the desired results possible through its successful applications in industry-should be used in health sector as well, has become widespread. Today, in Turkey many private and state hospitals have started to use total quality management and have got their“licence of quality”. With the increasing number of private hospitals in Turkey, a competition in terms of health services has come out. Private hospitals which compete with one another in terms of health services have observed that UK and USA hospitals use total quality management in presenting health services and satisfying patients needs. Consequently, they have started to work in order to use the same method. Like the private hospitals, the state hospitals, which need a new model of management have adopted the total quality management method. However, hospitals in Turkey have had some problems originating from their structures of management and organizations. The aim of this study is to present the problems which hospitals have in their applications of total quality management.