İş ve metot etüdü teknikleri kullanılarak jant üretim sürecinin iyileştirilmesi ve arena simülasyonu ile test edilmesi
Improvement of rim production process using work and method study techniques and testing with arena simulation
- Tez No: 921302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar, enerji maliyetlerinin yüksekliği gibi sebepler işletmeleri daha verimli üretim süreçleri geliştirmeye yönlendirmektedir. Artan rekabet koşulları, üretim sürelerinin minimize edilmesini, maliyetlerin düşürülmesini ve üretkenliğin arttırılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada, üretim süreçlerinde verimliliği arttırmak ve sürekli iyileştirme sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Bir jant üretim tesisindeki tüm süreçler ele alınmış, detaylıca incelenmiş ve geliştirilmesi gereken noktalar belirlenmiştir. İş etüdü, metot etüdü ve simülasyon gibi tekniklerin tesis performansına nasıl bir katkı sağlayacağının üzerinde durulmuştur. Üretim hattındaki verimliliği arttırmak ve zaman kayıplarını minimize etmek başlıca hedefler arasındadır. Çalışmanın ilk bölümünde, iş etüdü ve metot etüdü teknikleri kullanılarak sürece ait her ana işlem detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.. İş etüdü her bir işlemin xvi verimliliğini arttırmayı, metot etüdü ise iş akışlarının verimliliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Sürekli iyileştirme tekniklerinden yararlanarak verimsizliğe yol açacak süreçlere dair ön çalışma yapılmıştır. Sürece hizmet veren çalışanların görüşleri alınarak, dile getirilen şikayetler değerlendirilmiştir.. Elde edilen tüm veriler doğrultusunda üç ayrı üretim departmanında revizyonlar yapılması gerektiği tespit edilmiştir. Arena simülasyon yazılımı kullanılarak zaman etüdü yapabilmek adına yapılan ölçümlerin doğruluğu test edilmiştir. Bunun yanı sıra önerilen iyileştirmeler sonucunda elde edilecek olan sistem çıktı sayısı da Arena simülasyon yazılımı ile test edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, döküm sektöründe verimlilik artırıcı uygulamalar için önemli bir rehber niteliği taşımaktadır Çalışmanın; mevcut durum analizi, endüstriyel gereksinim tespitleri, süreçlerde zaman maliyet ve iş gücü verimliliğinin arttırılması, önerilen revizyonların simülasyon yardımı ile test edilmesi gibi hedefleri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Fluctuations in raw material prices and high energy costs compel businesses to develop more efficient production processes. Increasing competition necessitates minimizing production times, reducing costs, and enhancing productivity. This study addresses efforts to improve efficiency and achieve continuous improvement in production processes. All processes in a rim manufacturing facility were analyzed in detail, and areas requiring improvement were identified. The focus is on how techniques such as work study, method study, and simulation contribute to facility performance. Enhancing efficiency on the production line and minimizing time losses are among the primary goals. In the first part of the study, each main process was thoroughly analyzed using work study and method study techniques. Work study aims to improve the efficiency of each operation, while method study focuses on enhancing the efficiency of workflows. Preliminary studies were conducted on processes causing inefficiencies by utilizing continuous improvement techniques. Employee feedback was collected, and reported concerns were evaluated. Based on the data obtained, it was determined that revisions were required in three distinct production departments. The accuracy of time study measurements was tested using Arena simulation software. Additionally, the system output resulting from the proposed improvements was tested with Arena simulation software. The findings of this study provide significant guidance for productivity-enhancing applications in the foundry sector. The study aims to analyze the current situation, identify industrial requirements, enhance time, cost, and labor efficiency in processes, and test the proposed revisions with the help of simulations.