Hekimlerin hastane bilgi sistemlerine karşı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of physicians' attitudes towards hospital information systems
  1. Tez No: 921321
  2. Yazar: TUĞBA BACAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Healthcare Management, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağlık bilişimindeki gelişmeler, karmaşık ve çok katmanlı yapıya sahip sağlık kuruluşlarında hastane bilgi sistemlerinin geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Hastane Bilgi Sistemleri (HBS), elektronik ortamda kullanıcılar arası iletişim ve koordinasyonu sağlamanın yanı sıra yüksek kaliteli sağlık hizmeti ile etkin bir yönetimi amaçlayan bütünleşik bir sistemdir. Bu amacın tam olarak gerçekleştirilmesinde kullanıcıların sisteme yönelik tutumları ve gösterdikleri direnç önemli bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda çalışmamızda Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan hekimlerin hastane bilgi yönetim sistemine yönelik tutumu ve sistemin idamesinde karşılaşılan olumsuz tutumların arkasında yatan nedenler incelenmiştir. Basit rastgele örnekleme yöntemi ile araştırmaya katılmayı kabul eden ve hastanede görev yapan hekimlere anket uygulanmıştır. Anketimiz iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda ankete katılan hekimlerin profili (hizmet süresi, idari birim, ünvan) ve sisteme ilişkin düşüncelerini içeren 12 soru bulunmaktadır. İkinci kısımda ise bilgi sisteminin kullanımına ilişkin hekimlerin tutumlarını ölçmek amacıyla geliştirilen sorular yer almaktadır. Bu sorularla direnç nedenleri 3 temel alt boyut; belirsizlik ve bilinmeyene karşı duyulan korkunun getirdiği direnç, gelecek korkusu ve isteksizlik şeklinde gruplandırılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS 24 programına aktarılarak tanımlayıcı istatistiksel analizler ve karşılaştırmalar kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda hekimlerinin HBS'nin kullanılmasına karşı direnç göstermediği fakat ünvana göre tutumlarının anlamlı şekilde farklılaştığı ayrıca gelecek korkularının hizmet süresine göre ve belirsizlik korkularının ise idari birime göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in health informatics have made it necessary to develop hospital information systems in complex and multi-layered healthcare institutions. Hospital Information Systems (HIS) are integrated systems that aim to provide high-quality healthcare service and effective management in addition to providing communication and coordination between users in an electronic environment. The attitudes of users towards the system and the resistance they show play an important role in fully achieving this goal. In this context, the attitudes of physicians working at Gazi University Hospital towards the Hospital Information Management System and the reasons behind the negative attitudes encountered in the maintenance of the system were examined in our study. A survey was conducted on physicians working at the hospital who agreed to participate in the study using the simple random sampling method. Our survey consists of two main parts. The first part includes twelve questions that include the profile of the physicians participating in the survey (service period, administrative unit, title) and their thoughts about the system. The second part includes questions developed to measure physicians' attitudes towards the use of the information system. With these questions, the reasons for resistance were grouped into three basic sub-dimensions; resistance brought about by uncertainty and fear of the unknown, fear of the future and reluctance. The obtained data were transferred to the IBM SPSS 24 program and evaluated using descriptive statistical analyses and comparisons. As a result of the analyses, it was determined that physicians did not resist the use of HIS, but their attitudes differed significantly according to their title and their fears of the future differed statistically significantly according to their length of service and their fears of uncertainty differed statistically significantly according to their administrative unit.