Emziren annelerin beslenme okuryazarlığı düzeyinin bebek beslenmesi tutumuyla ilişkisi
The relationship between the nutritional literacy level of breastfeeding mothers and their infant feeding attitude
  1. Tez No: 921323
  2. Yazar: AYFER GÜL BAŞARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜŞRA CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, 0-24 aylık bebeği olup bebeğini emziren annelerin beslenme okuryazarlığı düzeyi ve bebek beslenmesi tutumuyla arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Örneklemi, 15.02.2023–16.06.2023 tarihleri arasında Sivas İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Demircilerardı Aile Sağlığı Merkezi(ASM), Alibaba ASM, Çarşıbaşı ASM, Kızılırmak ASM Gökmedrese ASM, Aydoğan ASM'lere başvuran, 18-49 yaş aralığında ve araştırmaya katılmayı kabul eden 278 emziren anne oluşturmuştur. Veriler Kişisel Tanıtım Formu Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı(YBOYDA) ve Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği(IIFAS) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik ölçütleri, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi Mann Whitney U testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Annelerin yaş ortalaması 29,42±4,88(min-max:19-42)'dir. Annelerin %49,3'ünün doğumdan sonraki 30 dakika içinde bebeğini emzirdiği, %64,7'sinin bebeğini ilk olarak anne sütü ile beslediği, %42,9'unun 4-6 ay arası ek besine başladığı belirlenmiştir. Annelerin YBOYDA toplamında aldıkları puanlar incelendiğinde %98.2'sinin yeterli düzeyde olduğu, alt bölümlerinden aldıkları puanlar incelendiğinde ise annelerin birinci bölümde yer alan genel beslenme bilgisinde %83'5i, ikinci bölümde okuduğunu anlama ve yorumlamada %91,0'u, üçüncü bölümde besin gruplarında %96,4'ü yeterli iken dördüncü bölümü olan günlük porsiyon miktarlarında %48,9'u yetersiz ve beşinci bölümde gıda etiketi okuma ve sayısal okuryazarlık ile ilgili bölümde %50,0'ı sınırda tespit edilmiştir. Bebek Beslenmesi Tutum ölçeği puan ortalaması 65,04±7,68 olup annelerin bebek beslenmesi ve emzirmeye karşı pozitif bir tutum içerisinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between the level of nutritional literacy and infant feeding attitudes of breastfeeding mothers with infants aged 0-24 months. The study was cross-sectional and descriptive. The sample consisted of 278 breastfeeding mothers between the ages of 18-49 who applied to Demircilerardı Family Health Center (FHC), Alibaba FHC, Çarşıbaşı FHC, Kızılırmak FHC Gökmedrese FHC, and Aydoğan FHCs affiliated to Sivas Provincial Health Directorate between 05.02.2023-16.06.2023 and agreed to participate in the study. The data were collected using the Personal Information Form, the Adult Nutrition Literacy Assessment Tool (NNLA) and the Infant Feeding Attitude Scale (IIFAS). Descriptive statistical measures, t test in independent groups, one-way analysis of variance Mann Whitney U test and Pearson Correlation analysis were used in the evaluation of the data. The mean age of the mothers was 29.42±4.88 (min-max: 19-42). It was determined that 49.3% of the mothers breastfed their babies within 30 minutes after birth, 64.7% fed their babies with breast milk first, and 42.9% started supplementary feeding between 4-6 months. When the scores of the mothers in the total of the NFNSS were examined, it was found that 98.2% of them were at an adequate level, and when the scores obtained from the subsections were examined, it was found that 83.5% of the mothers were adequate in general nutritional knowledge in the first section, 91.0% in reading comprehension and interpretation in the second section, 96.4% in food groups in the third section, 48.9% were inadequate in daily portion amounts in the fourth section, and 50.0% in the section on reading food labels and numerical literacy in the fifth section. The mean score of the Infant Feeding Attitude scale was 65.04±7.68 and it was determined that the mothers had a positive attitude towards infant feeding and breastfeeding.