Yüksek şiddetli interval antrenmanların aerobik ve anaerobik kapasiteye etkisi
The effect of high intensity interval training on aerobic and anaerobic capacity
  1. Tez No: 921324
  2. Yazar: ARDACAN YAMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, yüksek şiddetli interval antrenmanların aerobik ve anaerobik kapasiteye etkisi amaçlandı. Çalışmaya 18-25 yaş aralığında olan 24 sağlıklı birey gönüllü olarak katıldı. Gönüllüler kontrol grubu (14 kişi) ve deney grubu (10 kişi) olmak üzere iki farklı gruba ayrıldı. Deney grubuna 8 hafta boyunca, haftada 3 gün ve tek bir birim antrenmanın süresi 2 saat olacak şekilde, aşağıda ayrıntıları verilmiş olan yüksek şiddetli interval antrenman (HITT) programı uygulandı. Kontrol grubuna ise hiçbir uygulama yapılmadı ve rutin yaşantılarına devam etmeleri istendi. Çalışmaya başlamadan önce her iki gruptan da boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, maksimal oksijen tüketim kapasitesi (MaksVO2), solunum eşiği seviyeleri ve anaerobik güç seviyeleri tespit edildi. Deney grubuna 8 hafta boyunca uygulanacak olan antrenman programından sonra yukarıda bahsedilen ölçümler her iki gruba da tekrarladırıldı. İlk olarak çalışmada elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri yapıldı. Daha sonra verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için Shapiro-Wilk testi, çarpıklık, basıklık, histogram, Q-Q ve P-P grafikleri kullanıldı. Verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı antrenman öncesi ve antrenman sonrası değerlerinin karşılaştırılması için Paired-Samples T Test kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of high-intensity interval training (HIIT) on aerobic and anaerobic capacity. A total of 24 healthy individuals aged between 18-25 voluntarily participated in the study. Participants were divided into two groups: the control group (14 individuals) and the experimental group (10 individuals). The experimental group underwent an 8-week HIIT program, which was conducted three times a week, with each training session lasting 2 hours, as detailed below. The control group received no intervention and continued their routine daily activities.Before the study began, measurements including height, body weight, body fat percentage, maximal oxygen uptake (MaksVO2), anaerobic threshold levels, ventilatory threshold levels, and anaerobic power were taken for both groups. Following the 8-week training program for the experimental group, the same measurements were repeated for both groups. Descriptive statistics were initially performed on the data obtained in the study. Subsequently, the Shapiro-Wilk test, skewness, kurtosis, histograms, Q-Q, and P-P plots were used to determine whether the data were normally distributed. Since the data were normally distributed, a Paired-Samples T-Test was used to compare pre-training and post-training values. A significance level of p < 0.05 was accepted. No statistically significant found differences in body weight and body mass index (BMI) measurements before and after training in both the experimental and control groups (p > 0.05). However, Wingate test results indicated significant differences in maximum power (p < 0.05) and average power (p < 0.05) between pre-test and post-test measurements. Similarly, significant differences were observed in MaksVO2 (p < 0.05) and oxygen consumption at the ventilatory threshold (p < 0.05) between pre-test and post-test values. The findings suggest that the applied HIIT protocol significantly improved both aerobic and anaerobic power values. Moreover, the rate of improvement in anaerobic power was found to be greater than the improvement in aerobic capacity.