Aile içi şiddete maruz kalan annelerin postpartum dönemde depresyon ve maternal bağlanma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of depression and maternal attachment levels of mothers exposed to domestic violence in the postpartum period
  1. Tez No: 921332
  2. Yazar: MERVE ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, aile içi şiddete maruz kalan annelerin doğum sonu dönemde depresyon ve maternal bağlanma düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 15 Şubat-15 Ağustos tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum yapan anneler, örneklemi ise kriterlere uyan 315 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği (AKŞÖ), Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) ile elde edilmiştir. Araştırmada anket uygulaması iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada; annelere Kişisel Bilgi Formu ve Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği (AKŞÖ) uygulanmıştır. Ölçek değerlendirmesine göre 50'nin üstünde puan alan anneler araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma uygulamasının ikinci aşaması, annelerin doğumlarından bir ay sonra gerçekleşmiştir. Bu aşamada, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) uygulanmıştır. Verilerin a
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive research to determine the levels of depression and maternal attachment in mothers exposed to domestic violence during the postpartum period. The population of the study consisted of mothers who gave birth at Kayseri City Training and Research Hospital between February 15 and August 15, while the sample included 315 mothers who met the criteria. Data were collected using the Personal Information Form, Domestic Violence Against Women Scale (DVAWS), Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), and Maternal Attachment Scale (MAS). The survey application was carried out in two stages. In the first stage, the Personal Information Form and Domestic Violence Against Women Scale (DVAWS) were administered to the mothers. Mothers who scored above 50 on the scale were included in the study. The second stage of the study was conducted one month after the mothers gave birth. In this stage, the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) and Maternal Attachment Scale (MAS) were adm