Turistlerdeki taşıma kapasitesi algısının tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: Tokat Ballıca mağarası örneği
The Effect of tourists' perceptions of carrying capacity on their ıntention to revisit: A Case study of Tokat Ballıca cave
  1. Tez No: 921335
  2. Yazar: MELİKE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ziyaret edilen turistik destinasyonların taşıma kapasitesi ile ilgili yaşadığı sorunlar, turizm literatüründe son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Tokat Ballıca Mağarası'nı ziyaret eden yerli turistlerin taşıma kapasitesi algılarının, tekrar ziyaret etme niyetlerine olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilgili literatür incelenmiş ve model oluşturularak araştırma hipotezi geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Tokat Ballıca Mağarası'nı 2023 yılı Mayıs ve Temmuz aylarında herhangi bir zaman aralığında ziyaret eden yerli turistler oluşturmaktadır. Araştırmada, katılımcılara ulaşabilmek amacıyla kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma alanı Tokat Ballıca Mağarası'nı 2023 yılı Mayıs ve Temmuz aylarında ziyaret eden 413 yerli turiste anket yapılmıştır. Toplanan verilere frekans dağılımı, normal dağılım testi, faktör analizi, güvenilirlik analizi, aritmetik ortalamaların alınması, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular ışığında çalışmaya katılanların taşıma kapasitesi algısının tekrar ziyaret etme niyetine olan etkisinin olumlu yönde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen bulgulara göre taşıma kapasitesi algısı yüksek olarak ayrılan turistler daha az, düşük olarak ayrılanlar ise daha çok tekrar ziyaret etme niyeti geliştirmektedir. Bu tür araştırmaların, turistik yoğunluğun yüksek olduğu veya potansiyeli olan destinasyonlar ile çeşitli mağaralarda gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Issues related to the carrying capacity of visited tourist destinations have gained increasing importance in the tourism literature in recent years. This study aims to examine the effect of local tourists' perceived carrying capacity on their intention to revisit Tokat Ballıca Cave. To achieve this objective, the relevant literature was reviewed, a model was developed, and a research hypothesis was formulated. The population of the study consists of domestic tourists who visited Tokat Ballıca Cave at any time between May and July 2023. In order to reach the participants, the convenience sampling method was preferred. A survey was conducted with 413 domestic tourists who visited Tokat Ballıca Cave between May and July 2023. The collected data were analyzed using frequency distribution, normality test, factor analysis, reliability analysis, arithmetic mean calculations, correlation, and regression analyses. Based on the findings obtained from the analysis, it was determined that participants' perceived carrying capacity positively affects their intention to revisit. Additionally, the results indicate that tourists with a high perception of carrying capacity are less likely to develop an intention to revisit, whereas those with a low perception are more likely to do so. It is recommended that similar studies be conducted in destinations with high tourist density or potential, as well as in various caves.