Kadınların menopoza özgü yaşam kalitesi ile cinsel öz-yeterlilikleri ve cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between menopause - specific quality of life and sexual self - efficacy and sexual life quality of women
- Tez No: 921340
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TUĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, kadınların menopoza özgü yaşam kalitesi ile cinsel özyeterlilikleri ve cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Nisan 2023 – Haziran 2023 tarihleri arasında Sivas ili merkezinde bulunan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) başvuran menopoz döneminde olan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi evrenin belirli olduğu durumda olayın görülme sıklığını incelemek amacı ile örneklem büyüklüğünü belirleme formülü kullanılarak hesaplanmış ve minimum 385 olarak bulunmuştur. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ), Cinsel Öz-Yeterlik Ölçeği ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans analizi, Cronbach Alfa analizi, çarpıklık ve basıklık analizi, normallik analizi, t testi, Anova testi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak alınmıştır. MÖYKÖ alt boyutlarından vazomotor alan puan ortalaması 16,56±4,58, psikososyal alan puan ortalaması 26,69±9,86, fiziksel alan puan ortalaması 64,46±17,66 ve cinsel alan puan ortalaması 14,56±4,98'dir. CYKÖ toplam puan ortalaması 39,23±20,46 ve cinsel özyeterlik ölçeği puan ortalaması 27,38±10,04'tür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study to examine there relationship between women's menopause-specific quality of life and their sexual self-efficacy and quality of sexual life. The universe of the study consisted of post menopausal women who applied to the Cancer Early Diagnosis Screening and Education Center (CEDSECs) located in the center of Sivas province between April 2023 and June 2023. The sample of the study was calculated using the sample size determination formula in order to examine the frequency of occurrence of the event in a situation where the universe is certain, and the minimum was found to be 385. The data of the study were obtained using the Personal Information Form, the Menopause Specific Quality of Life Scale (MENQOL), the Sexual Self-Efficacy Scale, and the Sexual Quality of Life Scale-Women (SQLQ-F). Percentage and frequency analysis, Cronbach's alpha analysis, skewness and kurtosis analysis, normality analysis, t test, Anova test were used in the evaluation of the data. In the study, the significance level was taken as p=0.05. The mean vasomotor domain score of the MENQOL sub-dimensions is 16.56±4.58, the mean psychosocial domain score is 26.69±9.86, the mean physical domain score is 64.46±17.66, and the mean sexual domain score is 14.56±4.98. The total mean score of the SQLQ-F was 39.23±20.46 and the mean score of the sexual self-efficacy scale was 27.38±10.04.