Küreselleşme sürecinde e-ticaret ve Türkiye
E-commerce and Türkiye in the process of globalization
  1. Tez No: 921341
  2. Yazar: HARUN UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı küreselleşen dünyada e-ticaretin önemi ile pazar payının belirlenmesidir. İletişim ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler doğrultusunda gelişen e-ticaret, birey, işletme ve devletlere uzanmış, toplumlara hizmet ve ürün alım-satımında sunmuş olduğu olanaklar ile ülkeleri mekan ve zamandan ayrı bir global pazara dönüştürmüştür. Ticaretin teknoloji ile birleşmesinin bir sonucu olan e-ticaret 21.yy'ın ticaret payının gelişmesinde ve öneminin artmasında etkili olmuştur. E-ticaretin geleneksel ticaret araçlarından modern ticaret araçlarına kaymaya başlaması ile bireyler cep telefonları ile zaman ve mekâna bağlı kalmaksızın alışveriş yapabilmektedir. E-ticaret yalnızca tüketici ile şirket arasında gerçekleşmeyip tüketici-tüketici, kamu-tüketici, şirket-kamu, şirket-şirket arasında da gerçekleşmektedir. E-ticaret, 21.yy'da küreselleşmenin de etkisi ile ticaret ilişkileri ve uluslararası pazaryerleri yaratmaktadır. Bu araştırmada e-ticaret kavramı üzerinde detaylı olarak durulmuş olup küreselleşmenin e-ticarete etkileri, pazar ve e-pazar yeri kavramları ile ülkelerin güncel e-ticaret hacimleri ve kalemleri üzerinde durulmuştur. E-ticaretin hem Türkiye hem de dünyadaki pazar payları hakkında oran ve bilgiler verilerek e-ticaretin gelişim süreci detaylı olarak açıklanarak sonuç ve değerlendirmeler yapılmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the importance and market share of e-commerce in the globalizing world. E-commerce, which has developed in line with the developments in communication and information technologies, has reached out to individuals, businesses and states, and has transformed countries into a global market separate from space and time, with the opportunities it offers to societies in the purchase and sale of services and products. E-commerce, which is a result of the combination of trade and technology, has been effective in the development and increase in the importance of the trade share of the 21st century. As e-commerce begins to shift from traditional trade tools to modern trade tools, individuals can shop with their mobile phones regardless of time and place. E-commerce does not only take place between the consumer and the company, but also between consumer-consumer, public-consumer, company-public, company-company. E-commerce creates trade relations and international marketplaces with the influence of globalization in the 21st century. In this research, the concept of e-commerce is discussed in detail, and the effects of globalization on e-commerce, the concepts of market and e-marketplace, and the current e-commerce volumes and items of the countries are emphasized. Rates and information about the market shares of e-commerce both in Turkey and in the world are given, the development process of e-commerce is explained in detail, results and evaluations are made and suggestions are made.