Fuar turizmine katılan turistlerdeki memnuniyet düzeyinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: Kahramanmaraş Expo 2023 örneği
The effect of the satisfaction level of tourists participating in fair tourism on their intention to visit again: Kahramanmaraş Expo 2023 example
  1. Tez No: 921345
  2. Yazar: FERİDE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Kahramanmaraş Expo 2023 Fuar alanını ziyaret eden turistlerdeki memnuniyet düzeyinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisini belirlemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ilgili literatür taraması yapılmış ve bir model oluşturularak hipotezler geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 14 Ekim 2023 ve 14 Ocak 2024 tarihleri arasında fuar alanını ziyaret eden yerli turistler oluşturmaktadır. Katılımcılar için kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Verilerin toplanmasında Kahramanmaraş Expo 2023 fuar alanını ziyaret eden 415 yerli turiste anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilere frekans analizi, normallik testi, aritmetik ortalamaların alınması, korelasyon ve regresyon analizi uygulanmış, güvenilirlik ve geçerliliği test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya katılan turistlerin memnuniyet düzeyinin tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla araştırmanın hipotezi olan memnuniyet düzeyinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisinin doğrusal ve pozitif yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the effect of the satisfaction level of tourists visiting the Kahramanmaraş Expo 2023 Fair on their intention to revisit. A literature review was conducted in line with the objective of the research, and a model was developed with hypotheses. The population of the research consists of domestic tourists who visited the fairground between October 14, 2023, and January 14, 2024. A convenience sampling method was preferred for the participants. Data collection involved conducting a survey with 415 domestic tourists who visited the Kahramanmaraş Expo 2023 fairground. The obtained data were analyzed using frequency analysis, normality tests, arithmetic averages, correlation, and regression analysis, with reliability and validity tests applied. As a result of the analysis, it was concluded that the satisfaction level of the tourists participating in the study had an effect on their intention to revisit. Therefore, it was concluded that the hypothesis of the study, which posits that the satisfaction level has a linear and positive effect on the intention to revisit, is valid.