Edaravonun sıçan spinal kord mikroglia hücrelerinde morfine bağlı oluşan NLRP3 inflamazomu ve morfin toleransına etkileri
Effects of edaravone on morphine-induced NLRP3 inflammasome and morphine tolerance in rat spinal cord microglia cells
- Tez No: 921344
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Opioidler, özellikle de morfin akut ve kronik ağrıların tedavisinde rutin olarak kullanılan en güçlü analjezik ilaçlar arasında yer alır. Ancak bu tür ilaçların kronik kullanımı en yaygın yan etkilerinden biri olan tolerans gelişimine neden olur. Klinik kullanımda analjezik özelliği bu denli güçlü olan opioidlerin etkisini artıracak ve tolerans gelişimini azaltacak alternatif tedavi protokollerin oluşturulması oldukça önemlidir. Güçlü bir antioksidan olan edaravonun, sıçanlarda nöropatik ağrıda etkisi bilinsede morfin analjezi ve toleransı üzerine etkisi henüz ortaya konulmamıştır. Bu nedenle bu çalışma edaravonun sıçan spinal kord mikroglia hücrelerinde morfine bağlı oluşan NLRP3 inflamazomu ve morfin toleransına etkilerini araştırmak amacıyla tasarlandı. Çalışmada 36 adet (230-250 gr) Wistar Albino sıçan kullanıldı. Morfine karşı tolerans gelişimi sağlandıktan sonra analjezi testleri ile tolerans değerlendirmesi yapıldı. Edaravonun morfin analjezisi ve toleransına etkileri tail-flick ve hot-plate analjezi testlerinde belirli zaman aralıklarında (0, 30, 60, 90 ve 120. dk) ölçüldü (n=6). Tüm gruplara ait sıçanlar, analjezi ölçümlerinden sonra biyokimyasal, immünohistokimyasal ve immunfloresans analizler için spinal kord doku örnekleri izole edildi. Elde edilen bulgular, edaravonun morfinle birlikte uygulanmasının morfinin analjezik etkisini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığını gösterdi (p˂0.05). Morfin toleransı geliştirilen sıçanlarda analjezik etkinlik morfin grubuna göre azaldı (p˂0.001). Buna karşın morfin tolerant grubuna edaravon uygulanması morfinin analjezik etkisinde anlamlı bir artışa neden oldu (p˂0.001).
Özet (Çeviri)
Opioids, especially morphine, are among the most potent analgesic drugs routinely used in the treatment of acute and chronic pain. However, chronic use of such drugs causes tolerance development, which is one of the most common side effects. In clinical use, it is very important to develop alternative treatment protocols that will increase the effect of opioids with such strong analgesic properties and reduce tolerance development. Although the effect of edaravone, a powerful antioxidant, on neuropathic pain in rats is known, its effect on morphine analgesia and tolerance has not yet been demonstrated. Therefore, this study was designed to investigate the effects of edaravone on morphine-induced NLRP3 inflammasome and morphine tolerance in rat spinal cord microglia cells. In the study, 36 Wistar Albino rats (weighing between 230 and 250 g) were used. After the development of tolerance to morphine, tolerance was assessed with analgesia tests. The effects of edaravone on morphine analgesia and tolerance were measured using tail-flick and hot-plate analgesia tests at specific time intervals (0, 30, 60, 90, and 120 minutes) (n=6). After analgesia measurements, tissues containing spinal cord microglia cells were isolated for biochemical, immunohistochemical and immunofluorescence analyses from rats belonging to all groups. The findings showed that co-administration of edaravone with morphine increased the analgesic effect of morphine at a statistically significant level (p˂0.05). In rats that developed morphine tolerance, the analgesic effect decreased compared to the morphine group (p˂0.001). On the other hand, the administration of edaravone to the morphine-tolerant group caused a significant increase in the analgesic effect of morphine (p˂0.001).