Türk otomotiv sanayi ve piyasa yapısı
Turkish automotive industry and its market structure
- Tez No: 92137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK OTOMOTİV SANAYİ VE PİYASA YAPISI Cem TÜRE İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 1999 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erol Kutlu Otomotiv sanayi, bir ülkenin yük ve yolcu taşıma ihtiyaçlarını karşılayacak karayolu taşıtlarını imal eden bir sanayi kolu olarak tanımlanmaktadır. Otomotiv sanayi ana sanayi ve ana sanayi kuruluşlarına parça üreterek hizmet veren, yan sanayi kuruluşlarından oluşmaktadır. Dünya otomotiv sanayiine baktığımızda otomotiv sanayi ABD'nin kesin hakimiyeti altında gelişmiştir. Ancak günümüzde bu ülke liderliğini Avrupa ve Japonlara kaptırmıştır. Otomobil üretiminde gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş ülkelere oranla daha hızlı bir artış oranı görülmektedir. Türk otomotiv sanayiinin tarihsel gelişimini incelediğimizde sektörle ilgili en önemli kararın Montaj Sanayii Talimatının hazırlanmasıdır. Bu talimatın temelini ithal ikamesine dönük üretim oluşturmaktadır. Otomotiv sektöründe montajla başlayan Türk firmaları günümüzde büyük yatırımlar yaparak üretim teknolojilerini geliştirmişlerdir. Türk otomotiv sektörünün piyasa yapısına baktığımızda oligopol piyasaya örnektir. Gelişmiş ülkelerin refah artışlarına katkıları olan otomotiv sanayi gelişmekte olan ülkeler içinde sanayileşme ve kalkınma anahtarlarından biri olarak görülmektedir. Otomotiv sanayi ülkemizde de gelişmeye ve kalkınmaya pek çok fonksiyonları ile katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TURKISH AUTOMOTIVE INDUSTRY and ITS MARKET STRUCTURE Automotive industry is defined as the industrial sector that produces vehicles to transport passenger and various goods. It consists of the branches which produces the main parts as well as spare parts for the sector. The world automotive industry has been developed under the hegemony of the USA, but the leadership of the sector has passed to Europe and Japan recently and the automotive production rate is increasing foster in developing countries than mat in the developed ones. In the historical development of Turkish automotive industry, the most important decision is the one which set the rules regarding to the Montage industry. The main theme of this decision is the protection of the Turkish automotive sector by customs. The development in the Turkish automotive industry shifted to the big investments in the sector from the montage level which led to the improvement in the technology. Turkish automotive sector has a oligopolic market structure. As being a major contributing sector in the improvement of life qualty and welfare in the developed countries, automotive industry is also considered as one of the major key factors in the development and industrialization of the developing countries. As a result, automotive industry has a significant contribution to the Turkish development and national welfare.