Kastamonu bölgesinde üretilen propolislerin palinolojik ve kimyasal içerik yönünden incelenmesi ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Investigation of the palynological and chemical composition of propolises produced in the kastamonu region and determination of their biological activities
  1. Tez No: 921385
  2. Yazar: ŞEYMANUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÇETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında, Kastamonu merkez ve ilçelerinden temin edilen 30 propolis örneğinin palinolojik analizi, kimyasal içeriği (toplam fenolik madde miktarının hesaplanması, toplam flavonoid tayini) fenolik bileşik analizi (LS-MS), antioksidan (FRAP, DPPH) etki ve antimikrobiyal (disk difüzyon, MİK testi, MBK testi) aktivite incelemesi yapılmıştır. Propolis ekstraktları DMSO, propilen glikol, %70 etil alkol ve saf su karışımından oluşan çözücü ile hazırlanmıştır. Yapılan palinolojik inceleme sonucunda propolis örneklerinde Amaranthaceae, Amaryllidaceae, Apiaceae, Araliaceae, Asparagaceae, Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Caryophyllaceae, Campanulaceae, Cisteraceae, Cornaceae, Ericaceae, Fabaceae, Fagaceae, Lamiaceae, Myrtaceae, Malvaceae, Moraceae, Papaveraceae, Polygalaceae, Pinaceae, Poaceae, Ranunculaceae, Rosaceae, Salicaceae, Ulmaceae familyalarına ait polenler teşhis edilmiştir. Propolis ekstraktlarının toplam fenolik içerikleri 0,22±0,13 mg GAE/g ile 12,37±1,78 mg /g propolis arasında; flavonoid madde içerikleri 3,07± 1,14 mg QE/g ile 13,83± 0,82 mg QE/g propolis arasında değişim göstermektedir. Tespit edilen en yüksek fenolik içerikler; Sinamik asit 50,364 mg/g, Kafeik asit 91,633 mg/g, Trans ferulik asit 34,150 mg/g olarak belirlenmiştir. Propolis ekstraktlarının FRAP kapasiteleri 8,74± 1,49 mg AAE/gr ile 307,17±0,86 mg AAE/g propolis arasında, DPPH radikali süpürme aktiviteleri ise %11,32±12,32 ile %86,3±2,49 arasında değişim göstermektedir. Antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi amacıyla disk difüzyon yöntemiyle 11 farklı bakteri suşu ile çalışılmış, bunların 3 tanesi Gram pozitif olmak üzere, 8 tanesi Gram negatif bakterilerden oluşmaktadır. Propolis ekstraktlarının Salmonella enteritidis ATCC 13076 üzerinde inhibisyon zonu meydana getiremediği gözlemlenmiştir. MİK değerlerinin 0,625 mg/mL ile 0,020 mg/mL arasında değiştiği tespit edilmiştir. MBK test sonuçları ise propolis ekstraktlarının yoğun olarak Bakteriyostatik etki gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the palynological analysis, chemical composition (determination of total phenolic content, total flavonoid assay), phenolic compound analysis (LS-MS), antioxidant activity (FRAP, DPPH), and antimicrobial activity (disk diffusion, MIC test, MBC test) of 30 propolis samples collected from the central district and counties of Kastamonu were investigated. Propolis extracts were prepared using a solvent mixture consisting of DMSO, propylene glycol, 70% ethanol, and distilled water. As a result of the palynological analysis, pollen grains belonging to the families Amaranthaceae, Amaryllidaceae, Apiaceae, Araliaceae, Asparagaceae, Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Caryophyllaceae, Campanulaceae, Cistaceae, Cornaceae, Ericaceae, Fabaceae, Fagaceae, Lamiaceae, Myrtaceae, Malvaceae, Moraceae, Papaveraceae, Polygalaceae, Pinaceae, Poaceae, Ranunculaceae, Rosaceae, Salicaceae, and Ulmaceae were identified in the propolis samples. The total phenolic content of the propolis extracts ranged from 0.22±0.13 mg GAE/g to 12.37±1.78 mg GAE/g propolis, while the flavonoid content varied between 3.07±1.14 mg QE/g and 13.83±0.82 mg QE/g propolis. The highest detected phenolic contents were Cinnamic acid (50.364 mg/g), Caffeic acid (91.633 mg/g), and Trans-ferulic acid (34.150 mg/g). The FRAP capacities of the propolis extracts ranged from 8.74±1.49 mg AAE/g to 307.17±0.86 mg AAE/g propolis, whereas the DPPH radical scavenging activities varied between 11.32±12.32% and 86.3±2.49%. To determine antimicrobial activity, the disk diffusion method was used with 11 different bacterial strains, including 3 Gram-positive and 8 Gram-negative bacteria. It was observed that the propolis extracts did not form an inhibition zone against Salmonella enteritidis ATCC 13076. The MIC values were found to range between 0.625 mg/mL and 0.020 mg/mL. The MBC test results revealed that the propolis extracts predominantly exhibited a bacteriostatic effect.