İklim değişikliği uyum sürecinde sulama açısından havza yönetimi: Yukarı Kızılırmak Havzası örneği
Basin management in terms of irrigation in the climate change adaptation process: Case study in the Upper Kızılırmak Basin
- Tez No: 921392
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YURTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İklim değişikliğine bağlı olarak, Türkiye'nin küresel ısınmanın etkileri açısından riskli ülkeler arasında yer alması ve zamanla su kaynaklarının azalması, kuraklık ve çölleşme gibi sorunlarla karşı karşıya kalacağı, yağış rejiminin değişeceği, kuraklık ve taşkın gibi doğal afetlerin sıklığının ve şiddetinin artacağı göz önüne alındığında, optimum havza yönetiminin önemi daha da artmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki Kızılırmak Havzası'nın alt havzası olan Yukarı Kızılırmak Alt Havzası'nın iklim değişikliğine bağlı olarak sulama açısından havza yönetimi, WEAP (Water Evaluation and Planning System) yazılımı ile farklı senaryolarla simülasyon modelleri oluşturularak mevcut duruma, iyimser ve kötümser durumlara göre su bütçesinin değişimi incelenmiştir. Farklı 4 senaryo çalışması sonucunda; içme ve kullanma suyu ihtiyacının arttığı, en olumsuz senaryoda akımların %20 azaldığı, sulamada herhangi bir iyileştirme yapılmadığı ve içme suyu kayıp kaçak oranının %20 ye düşürülememesi durumunda 2050 yılında karşılanamayan su miktarının 14,60 hm3 olacağı, mevcut durumda 1.691,82 hm3 olan potansiyel su miktarının, açık sulama sistemlerinin kapalı basınçlı sistemlere dönüştürülmesi, Sivas içme suyundaki kayıp kaçak miktarının %20'ye düşürülmesi halinde 1.776,62 hm3 olacağı; eğer bu değerlerde bir iyileştirme yapılmazsa ve iklim değişikliğine bağlı olarak akımlarda %20 oranında bir azalma meydana gelirse bu değerin 1.385,11 hm3'e düşeceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering that Turkey is among the risky countries in terms of the effects of global warming and will face problems such as decreasing water resources, drought and desertification over time, changing rainfall regime, increasing the frequency and severity of natural disasters such as drought and floods, the importance of watershed management due to climate change increases even more. In this study, basin management in terms of irrigation in the Upper Kızılırmak Basin, which is a sub-basin of the Kızılırmak Basin in Türkiye, was examined in terms of current status, optimistic and pessimistic situations by creating simulation models with different scenarios with WEAP (Water Evaluation and Planning System) software. As a result of 4 different scenarios, the amount of water that cannot be met in 2050 will be 14,60 hm3 in case the need for drinking and potable water increases, the most unfavorable scenario in which the flows decrease by 20%, no improvement is made in irrigation and the drinking water loss and leakage rate cannot be reduced to 20%; the amount of water that cannot be met in the current situation will be 1.691,82 hm3 in the current situation will be 1.776,62 hm3 if open irrigation systems are converted to closed pressurized systems and the amount of loss and leakage in drinking water in Sivas is reduced to 20%; if no improvement is made in these values and a 20% decrease in flows occurs due to climate change, this value will decrease to 1.385,11 hm3.