Doğum eyleminin birinci evresindeki düşük riskli term gebelerde aralıklı ve sürekli elektronik fetal monitörizasyon kullanımının doğum süreci, doğum korkusu ve anksiyete ile ilişkisi
The relationship use of intermittent and continuous electronic fetal monitoring with birth process, fear of birth and anxiety in low-risk term pregnants in the first stage of labor
  1. Tez No: 921408
  2. Yazar: GÜLDEREN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBAHTİYAR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, doğum eyleminin birinci evresindeki düşük riskli term gebelerde aralıklı ve sürekli Elektronik Fetal Monitörizasyon (EFM) kullanımının doğum süreci, doğum korkusu ve anksiyete ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel tipte olan araştırma, Sivas Numune Hastanesinin Doğum Ünitesi'nde uygulanmıştır. Güç analizi kullanılarak hesaplanan örneklemi 220 gebe sürekli EFM ve 220 gebe aralıklı EFM grubunda olmak üzere 440 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluş-turulan“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Eylemi Değerlendirme Formu”,“Durumluk Anksiyete Envanteri”ve“Doğum Korkusu Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araş-tırma kriterlerine uyan (38-40. gebelik haftasında olması, tekil gebelik olması, vb.) kadınlara formlar yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak doğumhane servisinde araş-tırmacı tarafından uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilme-sinde Mann Whitney U testi, Ki-kare testi, Pearson korelasyon katsayısı kullanılmış-tır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel anlamlılık 0,05 önem düzeyinde ince-lenmiş olup SPSS 23 versiyonundan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the use of intermittent and continuous Electronic Fetal Monitoring (EFM) in low-risk term pregnancies in the first stage of labor and the labor process, fear of childbirth and anxiety. The experimental study was conducted in the Birth Unit of Sivas Sample Hospital. The sample, calculated using power analysis, consisted of 440 women, 220 of whom were in the continuous EFM group and 220 in the intermittent EFM group. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”,“Labor Evaluation Form”,“State Anxiety Inventory”and“Fear of Childbirth Scale”created by the researcher in accordance with the literature. The forms were applied to women who met the research criteria (being in the 38-40th week of pregnancy, having a singleton pregnancy, etc.) by the researcher using the face-to-face interview technique in the delivery room. The Mann Whitney U test, Chi-square test and Pearson correlation coefficient were used in the evaluation of the data obtained from the study. In the evaluation of the data, statistical significance was examined at the 0.05 significance level and SPSS version 23 was used.