Organometalik C42H50Br2N2O2Cu ve C46H54F6N2O4C bileşiklerinin x-ışını kırınımı, spektroskopik kızılötesi, UV-VIS ile deneysel ve diğer kuantum mekaniksel hesaplama yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of organometallic C42H50Br2N2O2Cu and C46H54F6N2O4C compounds by x-ray diffraction, spectroscopic infrared, UV-VIS experimental and other quantum mechanical computational methods
  1. Tez No: 921412
  2. Yazar: MERT ÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması,“Organometalik C42H50Br2N2O2Cu ve C46H54F6N2O4Cu Bileşiklerinin X-Işını Kırınımı, Spektroskopik Kızılötesi, UV-Vis ile Deneysel ve Diğer Kuantum Mekaniksel Hesaplama Yöntemleri ile İncelenmesi”amaçlanmıştır. Moleküler ve geometrik yapılar, tek kristal X-ışını kırınım yöntemiyle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Organik moleküller üzerinde uygulanan tek kristal X-ışını kırınım yöntemiyle bağ uzunlukları, bağ açıları ve burulma açıları belirlenmiş; ayrıca molekül içi ve moleküller arası hidrojen bağları ile kristalin paketlenmesi aydınlatılmıştır. YFK (Yoğunluk Fonksiyonel Kuramı) gibi hesaplamalı kimya yöntemleri kullanılarak, incelenen kristallerin enol-imin ve keto-amin formlarına ait geometrik parametreler ve elektronik özellikleri teorik olarak analiz edilmiştir. Doğru baz seti seçimiyle elde edilen optimize geometrinin deneysel verileri desteklediği gözlenmiştir. Ayrıca, deneysel olarak elde edilemeyen elektronik özellikler, enerji, dipol moment, atomik yükler, moleküler elektrostatik potansiyel verileri, sınır orbitalleri, sertlik ve yumuşaklık bilgileri ile yapıların optik materyal olma eğilimine dair bilgiler elde edilmiştir. Ek olarak, UV-Vis ve IR çalışmaları hem deneysel hem de kuramsal olarak incelenmiş, elde edilen veriler arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu çalışma, moleküler yapıdan başlayarak optik özelliklere kadar geniş bir perspektifi kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes“Investigation of Organometallic C42H50Br2N2O2Cu and C46H54F6N2O4Cu Compounds by X-Ray Diffraction, Spectroscopic Infrared, UV-Vis and Experimental and Other Quantum Mechanical Calculation Methods”. The molecular and geometric structures were extensively studied using the single-crystal X-ray diffraction method. Through this method, applied to organic molecules, bond lengths, bond angles, and torsion angles were determined, and intramolecular and intermolecular hydrogen bonds, as well as the crystal packing, were elucidated. Theoretical analyses of the geometric parameters and electronic properties of the studied crystals in their enol-imine and keto-amine forms were performed using computational chemistry methods, such as Density Functional Theory (DFT). It was observed that the optimized geometry obtained by the correct basis set selection supported the experimental data. Additionally, electronic properties that cannot be experimentally determined—such as energy, dipole moment, atomic charges, molecular electrostatic potential data, frontier orbitals, hardness, and softness—along with insights into the potential of the structures as optical materials, were obtained. In addition, UV-Vis and IR studies were investigated both experimentally and theoretically, and comparisons were made between the obtained data. This study covers a wide perspective starting from molecular structure to optical properties.