Epilepsili hastalarda öz-yönetim ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation self- management and quality of life in patients with epilepsy
  1. Tez No: 921421
  2. Yazar: YASEMİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, epilepsi tanısı almış bireylerde öz-yönetim ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas il merkezinde bulunan Sivas Numune Hastanesinde nöroloji polikliniğine başvuran epilepsi tanılı hastalar arasından rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 131 epilepsi hastası ile Ağustos 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Hasta Tanılama Formu, Epilepsi Hastalarında Öz-Yönetim Ölçeği (EÖYÖ) ve Epilepsili Hastalarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE-31)'ni içeren veri toplama araçları kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için veri toplama öncesinde etik kurul onayı ile yazılı kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar ile ortalama, standart sapma, maksimum ve minimum değerlerin analizi, Bağımsız Gruplarda t testi, ANOVA varyans analizi, Tukey Post Hoc testi, Levene Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and analytical study was conducted to evaluate self-management and quality of life in individuals diagnosed with epilepsy. The study was conducted between August 2023 and January 2024 with 131 epilepsy patients selected by random sampling method among patients diagnosed with epilepsy who applied to the neurology outpatient clinic at Sivas Numune Hospital in Sivas provincial center. The data of the study were obtained by using data collection tools including Patient Identification Form, Self-Management Scale in Epilepsy Patients (SMSE) and Quality of Life in Patients with Epilepsy Scale (QOLIE-31). Ethics committee approval and written institutional permissions were obtained prior to data collection. In the evaluation of the research data, descriptive statistical tests, number and percentage distributions, mean, standard deviation, analysis of maximum and minimum values, Independent Groups t test, ANOVA analysis of variance, Tukey Post Hoc test, Levene Test, Pearson Correlation Coefficient Analysis and Linear Regression analysis were used using SPSS 23.0 program.