Nöroblastomlarda nörotrofik reseptör tirozin kinaz (NTRK)'nın öneminin araştırılması
Investigation of the significance of neurotrophic receptor tyrosine kinase (NTRK) in neuroblastomas
- Tez No: 921452
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nöroblastom (NB), pediatrik kanserler arasında en sık rastlanan ekstrakraniyal solid tümördür ve çocukluk çağı kanser ölümlerinin %15'inden sorumludur. Nörotrofik reseptör tirozin kinazlar (NTRK), sinir sisteminin gelişimi ve fonksiyonunda kritik roller oynayan genlerdir. NB'da NTRK'ların rolü, hem temel biyolojik mekanizmaların açığa çıkarılması hem de tedavi yaklaşımları açısından önemlidir. NTRK füzyonları veya anormal ekspresyonu, hedefe yönelik tedavi stratejileri için potansiyel biyobelirteçler ve terapötik hedefler olarak değerlendirilmektedir. Tümör agnostik olan TRK inhibitörlerinden larotrectinib ve entrectinib, NTRK gen füzyonları ile ilerlemiş veya metastatik katı tümör kanserlerinin tedavisinde kullanılır. Bu çalışmada, NB tanısı almış hastaların parafin blok örnekleri kullanılarak, proteinik ve genomik yöntemler ile NTRK protein yüzdesi, genomik anlamda mutasyon varlığı ve füzyon tespiti yapıldı. NB olgularının seçimi için hematoksilen-eozin (HE) boyamaları gerçekleştirildi. Tüm veriler SPSS 29.0 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. NB'da bağımsız değişken NTRK füzyon varlığının, MYCN, 11Q delesyonu, yaş, cinsiyet, EFS ve OS ile ilişkisinin incelenmesi Pearson korelasyon testi ile gerçekleştirildi. Sağkalım analizleri için Kaplan – Meier testi uygulandı. NB tanısı almış 173 hastadan; 115'i SNV, 103'ü RNA füzyon ve 134'üne NTRK immünohistokimya analizi yapıldı. 134 dokudan %67,9'u NTRK pozitif, %32,08'i ise NTRK negatiftir. SNV analizinde; 115 hastanın 20'sinde NTRK1, 9'unda NTRK2 ve 9'unda NTRK3 klinik anlamlı mutasyonlar saptandı. Füzyon analizinde ise 103 hastanın 4'ünde, toplamda 5 adet füzyon görüldü. Sonuçta, NTRK inhibisyonu tüm NB olgularında detaylıca araştırılmalıdır. İHK'nin tanısal süreçte önemli bir tarama aracı olabileceği, ancak tek başına yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Yüksek İHK pozitifliği ve düşük füzyon yüzde oranı sebebiyle füzyon dışı nokta mutasyonlarınında klinik öneminin araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma (NB) is the most common extracranial solid tumor among pediatric cancers and accounts for 15% of childhood cancer-related deaths. Neurotrophic receptor tyrosine kinases (NTRKs) are genes that play critical roles in the development and function of the nervous system. The role of NTRKs in NB is significant for uncovering fundamental biological mechanisms and developing therapeutic approaches. NTRK fusions or abnormal expression are considered potential biomarkers and therapeutic targets for targeted treatment strategies. Tumor-agnostic TRK inhibitors, such as larotrectinib and entrectinib, are used in the treatment of advanced or metastatic solid tumors with NTRK gene fusions. In this study, paraffin block samples from patients diagnosed with NB were analyzed using proteomic and genomic methods to determine NTRK protein levels, detect genomic mutations, and identify fusions. Hematoxylin-eosin (HE) staining was performed for the selection of NB cases. All data were analyzed using the SPSS 29.0 statistical program. The relationship between the independent variable, NTRK fusion presence, and variables such as MYCN, 11Q deletion, age, sex, EFS (event-free survival), and OS (overall survival) in NB was examined using Pearson correlation tests. Kaplan-Meier analysis was applied for survival studies. Out of 173 patients diagnosed with NB, 115 underwent SNV analysis, 103 underwent RNA fusion analysis, and 134 underwent NTRK immunohistochemistry (IHC) analysis. Among the 134 tissue samples, 67.9% were NTRK-positive, while 32.08% were NTRK-negative. In the SNV analysis, clinically significant mutations were identified in 20 of 115 patients for NTRK1, 9 for NTRK2, and 9 for NTRK3. In the fusion analysis, a total of 5 fusions were detected in 4 of the 103 patients. In conclusion, NTRK inhibition should be thoroughly investigated in all NB cases. IHC has been found to be a significant screening tool in the diagnostic process; however, it is not sufficient on its own. Due to the high rate of IHC positivity and the low percentage of fusions, the clinical significance of non-fusion point mutations should also be explored.