Sleeve gastrektomi operasyonundan sonra hastaların tat ve duyu değişimi ile beslenme durumlarının incelenmesi
Investigation of the taste and sensory change and nutritional status of the patients after sleeve gastrectomy operation
  1. Tez No: 921453
  2. Yazar: AYÇA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı; sleeve gastrektomi operasyonundan sonra hastaların tat ve duyu değişiminin beslenme durumları üzerine etkisini değerlendirerek multidisipliner çalışma gruplarına ve hastalara ameliyat sonrası beslenme yaklaşımları hakkında yol gösterici olmak ve literatüre bilimsel katkıda bulunmaktır. İstanbul'da bir kliniğe başvuran herhangi bir bilişsel ve işitsel problemi olmayan gönüllü 67 kişi örneklem grubunu oluşturdu. Tanımlayıcı ve ilişki kurucu retrospektif çalışmaya katılan kişilere ameliyat sonrası beslenmelerinin ve yaşadıkları tat ve duyu değişiminin sorgulanmasına yönelik anket formu (demografik özellikler, sağlık durumu, antropometrik ölçümler, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı, tat ve koku duyu durumu, fiziksel aktivite durumu) uygulanarak değerlendirildi. Değişkenlerle ilgili analizler için; SPSS Statistics 26.0 programı kullanıldı. Bulgulara bakıldığında, çalışmadaki katılımcıların çoğu; önlisans/lisans ve üstü mezunu (%65,7), kentte yaşayan (%98,5) kadınlardan (%82,1) oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the impact of taste and sensory changes on the nutritional status of patients after sleeve gastrectomy surgery, providing guidance to multidisciplinary working groups and patients regarding postoperative nutrition approaches and contributing to the scientific literature. A sample group of 67 volunteers without any cognitive or auditory problems, who applied to a clinic in Istanbul, constituted the study sample. A survey form was administered to the participants, focusing on their postoperative diets, taste and sensory changes experienced (including demographic characteristics, health status, anthropometric measurements, dietary habits, food consumption frequency, taste and smell sensory status, physical activity status). Descriptive and associative retrospective analysis was conducted using the SPSS Statistics 26.0 program. The findings showed that the majority of the participants in the study were educated at the undergraduate/graduate level (65.7%), living in urban areas (98.5%), and female (82.1%).