HT-22 fare hipokampal nöronal hücre hattında tofacitinib'in pentilentetrazol(PTZ) ile oluşturulan nöronal hasar üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of tofacitinib on neuronal damage induced by pentylenetetrazol (PTZ) in HT-22 mouse hippocampal neuronal cell line
  1. Tez No: 921463
  2. Yazar: ELİF KARATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Pentilentetrazol (PTZ), GABA ve diğer inhibitör nörotransmitterlerin etkisini azaltarak nöronların depolarizasyonunu kolaylaştırmaktadır. Tofacitinib romatoid artrit tedavisinde kulllanılan bir JAK-STAT yolağı inhibitörüdür. Tofacitinib'in nörolojik hastalıklarda olumlu etkileri bildirilmesine karşın pentilentetrazol toksititesi modelinde etkileri ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada HT-22 fare hipokampal nöronal hücre hattında oluşturulan PTZ toksisitesi modelinde Tofocitinib'in etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada Tofacitinib'in hücre ölümü üzerindeki etkisini değerlendirmek için hücreler dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna tedavi uygulanmadı, PTZ grubuna PTZ 60 mM, Tofacitinib grubuna farklı konsantrasyonlarda (5; 2,5; 1 ve 0,5 nM) ve Tofacitinib + PTZ grubuna hücrelere farklı konsantrasyonlarda (5; 2,5; 1 ve 0,5 nM) Tofacitinib uygulandı 1 saat sonra 60 mM PTZ eklendi. Sonrasında hücre canlılığı için XTT testi kullanıldı. ELISA yöntemi ile NO ve nNOS ölçümleri yapıldı. Apoptoz değerlendirmesi bölünmüş kaspaz-3 boyama yöntemi ile değerlendirildi. Antioksidatif etkinin gösterilmesi için total oksidan seviyeleri (TOS) ve total antioksidan seviyeleri (TAS) ticari kitler ile ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Pentylentetrazole (PTZ) facilitates the depolarization of neurons by reducing the effect of GABA and other inhibitory neurotransmitters. Tofacitinib is a JAK-STAT pathway inhibitor used in the treatment of rheumatoid arthritis. Although the positive effects of Tofacitinib in neurological diseases have been reported, there is no study on its effects in the pentylentetrazole toxicity model. In this study, it was aimed to investigate the effect of Tofocitinib in the PTZ toxicity model created in the HT-22 mouse hippocampal neuronal cell line. Material and Method: In the study, to evaluate the effect of Tofacitinib on cell death, cells were divided into four groups. No treatment was applied to the control group, PTZ 60 mM was applied to the PTZ group, Tofacitinib group was applied to the cells at different concentrations (5; 2.5; 1 and 0.5 nM) and Tofacitinib + PTZ group was applied to the cells at different concentrations (5; 2.5; 1 and 0.5 nM). After 1 hour, 60 mM PTZ was added. XTT test was then used for cell viability. NO and nNOS measurements were performed by ELISA method. Apoptosis assessment was evaluated by split caspase-3 staining method. Total oxidant levels (TOS) and total antioxidant levels (TAS) were measured with commercial kits to demonstrate the antioxidative effect. One-way analysis of variance (ANOVA) was used in the statistical analysis of the data.