Niğde yöresi köpeklerinde Neospora caninum'un seroprevalansı
Seroprevalance of Neospora caninum in dogs of Niğde province
- Tez No: 921490
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Niğde yöresinde köpeklerde ELISA testi ile N. caninum seropozitifliğinin belirlenmesi amacı ile Eylül 2022-Mayıs 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma için veteriner kliniklerine kontrol ya da tedavi amacı ile getirilen sahipli ve sokak köpekleri ile hayvan barınağında bulunan köpekler çalışma materyalini oluşturmuştur. Bu amaçla farklı yaşlarda çeşitli ırklara ait 104'ü erkek, 80'i dişi ve 70'i sokak/barınak ve 114'ü sahipli olmak üzere toplam 184 köpekten kan örnekleri toplanmıştır. Niğde yöresinde ELISA testi ile incelenen 184 köpeğin 19'unda (%10.3) N. caninum seropozitifliği saptanmıştır. Neospora caninum seropozitifliği; erkek köpeklerde %11.5, dişi köpeklerde %8.7, sahipli köpeklerde %7, sokak ve barınakta yaşayan köpeklerde %15.7 oranında belirlenirken saf ırk köpeklerde%10.6, melez köpeklerde %8.8, 1 yaş ve altındaki köpeklerde %6.2, 2-4 yaş arasındaki köpeklerde %12.6, 5 yaş ve üstündeki köpeklerde ise %14.6 oranında tespit edilmiştir. Neosporosisin seropozitifliği cinsiyet, menşe, ırk ve yaş açısından istatistiksel yönden önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Sonuç olarak, Niğde yöresinde köpeklerde N. caninum'un varlığı ve yaygınlığı ilk kez bu çalışma ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine N. caninum seropositivity in dogs by using ELISA in Niğde province, between September 2022 and May 2024. The study material was consisted of owned and stray dogs brought to veterinary clinics for control or treatment purposes and dogs in animal shelters. For this purpose, blood samples were collected from a total of 184 dogs, including 104 males, 80 females, 70 stray/sheltered and 114 owned dogs of various breeds in different ages. Out of the total 184 dogs examined, 19 (10.3%) were found to be seropositive for N. caninum antibodies by using ELISA in Niğde province. The seropositivity for N. caninum was determined as 11.5% in male dogs, 8.7% in female dogs, 7% in owned dogs, 15.7% in stray and sheltered dogs, 10.6% in purebred dogs, 8.8% in mixed-breed dogs, 6.2% in dogs ≤1 year old, 12.6% in dogs between 2-4 years old, and 14.6% in dogs ≥5 years old. Neosporosis seropositivity was found to be statistically insignificant in terms of gender, origin, breed and age (p>0.05). In conclusion, the presence and prevalence of N. caninum in dogs in the Niğde province was determined for the first time in this study.