Orman köylerindeki kooperatiflerde ormancılık üretimine yönelik görüşler ve kooperatif-ortak ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of cooperative-member relations and opinions on forestry production in forest village cooperatives
  1. Tez No: 921500
  2. Yazar: MUSTAFA TOŞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kırsal yerleşimlerde özellikle de orman köylerinde kooperatifler, kırsal kalkınmaya yaptığı katkılar bakımından çok önemlidir. Bu çalışmada ormancılık etkinliklerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği Bucak Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisindeki orman köylerinde faaliyet gösteren tarımsal kalkınma kooperatiflerinin ortaklarının ve yöneticilerinin ormancılık üretimine yönelik görüşleri ile kooperatif-ortak ilişkileri incelenmiştir. Veriler, anket ve yapısal mülakat teknikleri kullanılarak sırasıyla kooperatif ortakları ve yöneticilerinden toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre kooperatif-ortak ilişkilerinin iyi düzeyde olduğu, ortakların ve yöneticilerin kooperatiflerine yönelik aidiyet duygusu taşıdığı ve kooperatifi sahiplendiği belirlenmiştir. Kooperatiflerin ortakları ile ilgili en önemli sorununun ortakların ormancılık üretiminde kullanılmak üzere sahip olduğu araç ve ekipman yetersizliğidir. Ormancılık örgütünden en önemli beklentiler; birim (vahidi) fiyatların artırılması, kredi desteklemeleri ve kooperatifçilikle ilgili eğitim programlarının düzenlenmesidir. Genel olarak kooperatiflerin başarısına etki eden en önemli etmenler; (1) güçlü ve güvenilir bir kurum imajı, (2) eğitim, öğretim ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, (3) etkin bir örgütlenme ve (4) kooperatifler arası iş birliği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In rural settlements, especially in forest villages, cooperatives are very important in terms of their contributions to rural development. In this study, the views of the members and managers of agricultural development cooperatives operating in forest villages within the boundaries of the Bucak Forest Management Directorate, where forestry activities are intensively carried out, on forestry production and cooperative-partner relations were examined. Data were collected from cooperative members and managers using survey and structured interview techniques, respectively. According to the results of the study, it was determined that cooperative-partner relations were at a good level, the members and managers had a sense of belonging to their cooperatives and embraced the cooperative. The most important problem of cooperatives regarding their members was the inadequacy of the tools and equipment that the members had for use in forestry production. The most important expectations from the forestry organization were; increasing unit prices, credit support and organizing training programs related to cooperatives. In general, the most important factors affecting the success of cooperatives were determined as; (1) a strong and reliable institutional image, (2) development of education, training and human resources (3) effective organization and (4) cooperation between cooperatives.